Warunki korzystania z informacji pochodzących z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego: Użytkownik może używać nieodpłatnie udostępnionych informacji jedynie do celów prywatnych. Wykorzystywanie informacji pochodzących z IMGW-PIB dla potrzeb działalności gospodarczej, na stronach internetowych zawierających reklamy lub do celów:
osłony hydrologiczno-meteorologicznej żeglugi morskiej, rybołówstwa i żeglugi śródlądowej;
osłonyhydrologiczno-meteorologicznej rolnictwa;
badania elementów hydrologicznych i morfologicznych wód powierzchniowych na potrzeby planowania w gospodarowaniu wodami, w szczególności sporządzania dokumentacji planistycznych, o których mowa w art. 317 ust. 1 Prawa wodnego;
badania wód podziemnych w zakresie elementów fizykochemicznych;
informacje przekazywane na potrzeby obronności państwa;
utrzymanie specjalnych sieci pomiarowo-obserwacyjnych;
bez zawarcia umowy i ponoszenia określonych w niej kosztów utrzymania sieci pomiarowej stanowi wprost naruszenie art. 385 ust. 5 Ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1478, 1688, 1890, 1963, 2029). Takie wykorzystanie może skutkować odpowiedzialnością karną na podstawie art. 116 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509), tj. karą pozbawienia wolności do lat 5. Brak wskazania źródła danych, brak zamieszczenia informacji o przetworzeniu danych lub niedochowanie przez użytkownika innych obowiązków ciążących na użytkowniku w związku z korzystaniem z danych, może skutkować odpowiedzialnością, w tym odpowiedzialnością karną, w szczególności na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych lub ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1170).
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę prywatności.
Centrum Modelowania Powodziowego i Suszy w IMGW-PIB przygotowało hybrydowe modele matematyczne, które mogą stanowić wsparcie przy podejmowaniu decyzji podczas sytuacji kryzysowych związanych z przepływem wód powodziowych na rzekach.
Modele umożliwiają propagację, czyli innymi słowy prognozę przejścia fali wezbraniowej powstałej na skutek awarii wałów przeciwpowodziowych. Ich zaletą jest możliwość szybkiego przeprowadzania obliczeń w trybie operacyjnym oraz uzyskiwanie wyników na wskazanych wcześniej obszarach na bazie m.in. danych o ukształtowaniu terenu pochodzących z numerycznego modelu terenu (LiDAR).
Eksperymentalne wersje modeli opracowano dla odcinka Odry – od profilu wodowskazowego w Brzegu Dolnym do Białej Góry.
Ryc. 1. Zasięg przestrzenny modeli matematycznych uwzględniających obszary chronione wałami przeciwpowodziowymi na odcinku Odry poniżej Wrocławia do Białej Góry. Ryc. 2. Zasięg przestrzenny modeli matematycznych uwzględniających obszar chroniony wałami przeciwpowodziowymi na odcinku Odry poniżej Wrocławia do Białej Góry. Ryc. 3. Przykład zakresu siatki obliczeniowej modelu matematycznego wraz z precyzyjnym uwzględnieniem ukształtowania terenu w miejscach obiektów liniowych takich jak drogi, nasypy na obszarach chronionych wałami powodziowymi.