Przejdź do treści

27.07.2021

Czy w najbliższych tygodniach w Polsce będą utrzymywać się tropikalne upały?

Poniżej prezentujemy prognozę modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast na okres od 27 lipca do 11 sierpnia.

Według modelu od niedzieli (1 sierpnia) do czwartku (8 sierpnia) upały odpuszczą i zrobi się chłodniej, a temperatura powietrza będzie utrzymywała się w okolicy 20°C. Później wrócą do nas upały. Większa amplituda dobowych wahań temperatury pozwoli nam lepiej wypocząć w nocy. Zjawisko “tropikalnych nocy”, kiedy temperatura nie spada poniżej 20°C, na razie w Polsce nie wystąpi. Według modelu najintensywniejsze burze wystąpią w tym tygodniu, a w przyszłym od środy do piątku. Wilgotne masy powietrza będą napływały do Polski głównie z południa i zachodu.
Średnia prędkość wiatru będzie wynosić ok. 36 km/h. Okresy ze słabym i umiarkowanym wiatrem będą przeplatane dniami bezwietrznymi. Według modelu w najbliższych dniach nie spodziewamy się w Polsce huraganowego wiatru.

IMGW-PIB: Prognoza WRF-GFS Medium-Range Forecast od 27.07 do 11.08.2021:

TEMPERATURA: https://www.youtube.com/watch?v=ULGzLWYbsQE


OPAD: https://www.youtube.com/watch?v=IYn8fHgWzAY


WIATR: https://www.youtube.com/watch?v=z-H3snCiz0c


TEMPERATURA POWIERZCHNI GRUNTU: https://www.youtube.com/watch?v=djQoiHxS0Yw

Obliczenia są wykonywane w systemie WRF METEOPG, który jest prognostycznym systemem pogodowym, pracującym operacyjnie w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej na superkomputerze TRYTON. Prognozy z WRF METEOPG powstają we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym na mocy podpisanego porozumienia o współpracy z 2019 roku i koordynowanego przez prof. Mariusza J. Figurskiego. Prezentowana prognoza jest wynikiem obliczeń numerycznego modelu pogodowego i nie jest weryfikowana przez synoptyków.