Dron. Zima. Pogoda.
Latanie dronem w zimie jest wyzwaniem. Oblodzenia, śnieg, niskie temperatury – to nie jest to co drony lubią najbardziej. Trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów, które mają znaczenie dla sprawnej operacji lotu naszego urządzenia. Po pierwsze, zawsze monitoruj aktualne wskazania i obszary wyznaczone do lotów: https://airspace.pansa.pl/ . Po drugie, sprawdź prognozę pogody https://meteo.imgw.pl/dyn/.
Kilka istotnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa lotu dronem:
• Przed uruchomieniem drona koniecznie sprawdzić warunki pogodowe https://meteo.imgw.pl/dyn/.
• Należy unikać silnego wiatru, deszczu i opadów śniegu.
• Należy uważać na kontakt drona ze śniegiem; wilgoć może uszkodzić silniki oraz elektronikę. Do startu i lądowania drona zaleca się użycie maty lub koca.
• Należy używać w pełni naładowanych akumulatorów. Ogrzać je do temperatury 15-20°C lub więcej. Standardowy zakres pracy to –20 do 45 stopni Celsjusza. Zużyte pakiety mają mniejszą tolerancję: od –5 do 45 stopni. Warto podgrzać akumulatory przed startem za pomocą dodatkowych ogrzewających naklejek na akumulatory lub ogrzewanie w aucie.
• Należy monitorować stan akumulatora drona podczas lotu. Jeżeli dron ma akumulatory Li-Po, można spodziewać się nagłych spadków napięcia, co grozi jego wyłączeniem w trakcie lotu.
• W przypadku dronów filmowych i inspekcyjnych prędkość przelotu i manewrowość jest słabsza niż w dronach wyścigowych. Zatem unikajmy nagłych i gwałtownych zmian lotu.
Z pewnością wielu z was miało tą przykrą niespodziankę, że telefon nagle wyłączył się z powodu niskiej temperatury. Mają one wpływ na żywotność każdej baterii – telefonu i drona również. O nasze ręce i twarz też należy zadbać. Pamiętajcie o rękawiczkach, czapkach, odzieży ochronnej. Monitoruj na bieżąco prognozę pogody i temperaturę.