Przejdź do treści

31.05.2022

hydroALERT – najnowszy produkt od IMGW-PIB w serwisie pogodowym dla Polski

1 czerwca br. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadza nowy produkt w postaci prognozy hydroALERT – Prognoza Niebezpiecznych Zjawisk Hydrologicznych. Usługa dostępna będzie w serwisie map dynamicznych na platformie meteo.imgw.pl.

To kolejne ważne narzędzie, jakie wdraża IMGW-PIB i analitycy z Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju (CHOK). W 2020 roku wprowadzone zostało ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną, z kolei hydroALERT będzie informował o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych w danej zlewni lub jej fragmencie. Prognoza będzie wydawana na 72 godziny (kolejne 3 dni z podziałem na każdą dobę).

Podobnie jak w przypadku ostrzeżeń hydrologicznych, do zjawisk, które uwzględnia hydroALERT należą m.in.: gwałtowne wzrosty stanu wody, wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych lub susza hydrologiczna. Niezależnie od hydroALERTu, na tym samym terenie może obowiązywać również ostrzeżenie hydrologiczne, które ma wyższy priorytet.

Zmiana klimatu, objawiająca się głównie zwiększeniem częstotliwości występowania i intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych, powoduje wzrost zagrożeń meteorologicznych i hydrologicznych w Polsce”. – komentuje dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB. – „Dlatego nasze systemy prognozowania i ostrzegania są stale dostosowywane i udoskonalane. Nowy produkt, Prognoza Niebezpiecznych Zjawisk Hydrologicznych, jest jedną z odpowiedzi IMGW-PIB na zapotrzebowanie na produkty i usługi, mające na celu podnoszenie świadomości i bezpieczeństwa społeczeństwa, ochronę działalności gospodarczej oraz środowiska i dóbr kulturalnych”.