IMGW-PIB: 22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi
Musimy osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto do połowy tego stulecia, aby ograniczyć wzrost globalnej średniej temperatury powietrza poniżej 1,5 st. Celsjusza. To główne zadanie mieszkańców Ziemi.
Mieszkamy na wyjątkowej Planecie, niezwykłym cudzie Wszechświata. Ziemi, z której darów od setek lat czerpiemy pełnymi garściami. Miejscu, które zapewnia niezbędne dla naszego przetrwania warunki – schronienie, bezpieczeństwo i podstawy biologicznej egzystencji. W tym dniu zadajmy sobie ważne pytanie, czy zrobiłem wystarczająco dużo, by Planeta Ziemia mogła przetrwać i być bezpiecznym Domem dla przyszłych pokoleń.
Jak segreguję śmieci? Czy oszczędzam wodę i ograniczam zużycie prądu? Czy w końcu przesiadłem się na rower, komunikację miejską? Dbam o las tuż za rogiem i przestałem kupować wodę w plastikowych butelkach? Czy zrezygnowałem z jednorazowych reklamówek? Wsparłem lokalną społeczność w ekologicznych działaniach? Kiedy w końcu porozmawiam z rodziną, przyjaciółmi o tym jak chronić klimat i planetę? Czy w końcu podpisałem petycję o ochronie zagrożonych gatunków? Czy zmniejszyłem swój ślad węglowy? Czy w ogóle wiem czym jest ślad węglowy? Jak zmieniłem w ostatnim roku nawyki żywieniowe i czy przestałem wyrzucać jedzenie? Jak ogrzewam swój dom? Czy przemyślałem zakup kolejnego T-shirta, telefonu komórkowego tylko dlatego, że wygląda lepiej niż stara wersja? Czy w ogóle w ostatnim czasie zastanowiłem się jak będzie wyglądać życie mojego dziecka, rodziny i przyjaciół, jeżeli na każde poprzednie pytanie odpowiem „nie”?
To jest moment, aby wszystko zmienić i zainwestować w dobrobyt planety. Czas na odważne działania. Przedsiębiorstwa, rządy, obywatele – wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość Ziemi. Jeszcze mamy szansę na zbudowanie zdrowej planety dla naszych dzieci. Każda minuta jest szansą na zmianę świata.
https://youtu.be/FL-Xu657ScI
https://youtu.be/oYFc4O6Sg_Q
Raport IMGW-PIB – Klimat Polski: https://www.imgw.pl/badania-nauka/klimat