Przejdź do treści

19.01.2022

IMGW-PIB: Dziś w nocy i jutro (19/20 i 20 stycznia) niebezpieczne zjawiska pogodowe

Zimowa aura powraca do Polski

W nocy, do północno-zachodnich krańców Polski, dotrze strefa chłodnego frontu atmosferycznego związana z niżem Ida znad północnej Skandynawii; front przemieszczał się będzie na południe kraju. Przyniesie to ponowny wzrost prędkości i porywistości północno-zachodniego wiatru. Na Wybrzeżu i miejscami na północy porywy wiatru mogą osiągać 100 km/h. Towarzyszyć im będą chwilami intensywne opady śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm na północy kraju oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Ponownie mogą wystąpić nieliczne, rozproszone burze śnieżne. Opady mokrego śniegu i spadek temperatury powietrza poniżej 0°C spowoduje oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. Jest to podobna sytuacja do tej, która miała miejsce w miniony poniedziałek (17 stycznia), ale natężenie zjawisk pogodowych tym razem będzie mniejsze.

Po przejściu frontu, z północy, zacznie napływać coraz zimniejsze powietrze arktyczne, które z nami pozostanie prawie przez cały kolejny tydzień. Zimna masa powietrza sprzyjać będzie utrzymywaniu się ujemnej temperatury powietrza zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Od niedzieli prognozowane są nocne rozpogodzenia, i w nich na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat temperatura może spaść poniżej -15°C, a w nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24 stycznia) do nawet -20°C.

Na Bałtyku sztorm

Aktualnie, na morskich stacjach wodowskazowych przeważają średnie, a lokalnie wysokie poziomy wody. Na Bałtyku obowiązują ostrzeżenia przed sztormem, wiatr od 6 do 7 stopni w skali Beauforta, wzrastający do 9 stopni kierunku zachodniego i północno zachodniego. Na Zatoce Pomorskiej i Gdańskiej oraz na Zalewie Szczecińskim i na Żuławach dziś w nocy i jutro w ciągu dnia obserwowane będą wzrosty poziomu morza. Na stacjach hydrologicznych IMGW-PIB przekroczone zostaną stany ostrzegawcze, możliwe krótkotrwałe przekroczenia stanu alarmowego. Synoptycy IMGW-PIB wydali ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia (średniego) dla Wybrzeża i morskich wód wewnętrznych RP.

Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne: https://meteo.imgw.pl/
Sytuacja i prognozy na Bałtyku: https://baltyk.imgw.pl/