Przejdź do treści

02.08.2021

IMGW-PIB: IMGW-PIB: Synoptyczna prognoza pogody na 31 tydzień 2021 r.

Nadchodzący tydzień to nadal typowe polskie lato ze zmienna pogodą.

Nieco chłodniejsze i deszczowe dni będą się przeplatały z gorącymi i burzowymi. W pierwszej połowie tygodnia, chłodniejsza polarna morska masa powietrza, da nam wytchnienie od upałów, będzie też nieco więcej chmur i przelotnego deszczu. Druga połowa tygodnia to ponownie gorące, zwrotnikowe powietrze, zwłaszcza na południu kraju i lokalnie silniejsze burze. 

W poniedziałek zachmurzenie na ogół będzie zmienne, na zachodzie sporo słońca, a na wschodzie przelotny deszcz i burze. Suma opadów w czasie burz do 15-20 mm. Będzie też nieco chłodniej, temperatura w dzień wyniesie od 20°C do 23°C, w miejscowościach podgórskich około 18°C. Wiatr przeważnie będzie słaby, jedynie nad morzem okresami porywisty, zachodni. Porywy wiatru w burzach i nad morzem do 65 km/h.

We wtorek na południu, południowym wschodzie i w centrum kraju, pogodnie i bez opadów. Poza tym, zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami przelotne opady deszczu. W górach i nad morzem lokalnie burze. Suma opadów do 10 mm, lokalnie 15 mm. Temperatura w dzień od 20°C na północy kraju i w rejonach podgórskich do 24°C na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i w czasie burz okresami porywisty. 

W środę i czwartek podobny typ pogody. Na ogół będzie pochmurno, choć dłuższe przebłyski słońca też się pojawią. Miejscami wystąpią opady deszczu i burze, które na południowym wschodzie i południu kraju mogą być gwałtowne, z intensywnym deszczem, silnymi porywami wiatru i opadami gradu. Będzie nieco cieplej, temperatura maksymalna: w środę od 20°C nad morzem do 25°C na południu kraju; w czwartek od 17°C na Opolszczyźnie i Podhalu, około 20°C nad morzem do 28°C na Podkarpaciu. 

W piątek chmury na przemian ze słońcem, gdzieniegdzie przelotny deszcz a nad morzem lokalne burze. W całym kraju dość wyrównana temperatura od 22°C do 25°C; na Podhalu około 20°C. Wiatr słaby, jedynie w rejonie burz porywisty.

Sobota na południu i w centrum kraju słoneczna i gorąca, z temperaturą do 27°C do 30°C, na północy już nieco chłodniej, choć nadal ciepło, od 22°C do 26°C. Na północy miejscami pojawią się przelotne opady deszczu i burze. Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, nad morzem oraz w czasie burz porywisty. 

W niedzielę ponownie słońce na przemian z chmurami, lokalnymi opadami deszczu i burzami. Nadal bardzo ciepło, temperatura od 24°C do 28°C, jedynie w miejscowościach podgórskich nieco chłodniej, około 23°C. W czasie burz intensywny deszcz i porywisty wiatr.