Przejdź do treści

29.12.2021

IMGW-PIB: Nieprzyjemna pogoda na koniec roku

W najbliższych godzinach deszcz, mgły i dokuczliwy wiatr. Na drogach i chodnikach ślisko. W nocy z wtorku na środę zacznie się nad Polską dynamiczna adwekcja ciepłej masy powietrza i odwilż. Od zachodu w kierunku centrum będzie przemieszczać się strefa opadów deszczu, przejściowo marznących i powodujących gołoledź. Niemal dla całej Polski obowiązują ostrzeżenia IMGW-PIB, w których synoptycy ostrzegają przed śliskością na drogach i chodnikach. Śnieg możliwy tylko na wschodzie. Na północy kraju lokalnie gęs

Noc ze środy na czwartek będzie jeszcze mroźna na północnym wschodzie (do –5°C), w centrum ok. 0°C, a na zachodzie do 2°C. Na Podlasiu opady śniegu, a w niemal w całej wschodniej połowie kraju możliwy deszcz ze śniegiem i deszcz marznący powodujący gołoledź. Na zachodzie spodziewamy się słabego deszczu i mżawki. W wielu miejscach utworzą się gęste mgły.

W czwartek opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu możliwe na północnym wschodzie i w Karpatach, na pozostałym obszarze kraju opady deszczu. Utrzymają się silne zamglenia, a do godzin południowych i wieczorem także gęste mgły. W rejonach podgórskich Karpat możliwe są roztopy. Stopniowo będzie wzmagał się wiatr, w porywach do 50-55 km/h, a nad morzem nawet to 75 km/h. Temperatura maksymalna od 1°C na północnym wschodzie, około 4°C w centrum, do 8-9°C na zachodzie.
 

Sylwester ciepły, ale też wietrzny i deszczowy

W sylwestrowy piątek cieplej, od 3°C na południowym wschodzie do aż 12°C na zachodzie. Będzie jednocześnie bardzo deszczowo i wietrznie, z porywami wiatru do 55 km/h, a nad morzem do 75 km/h. Noc sylwestrowa będzie ciepła i deszczowa. Temperatura minimalna od 2°C na północy do 9°C na południowym wschodzie. Z powodu porywistego wiatru temperatura odczuwalna będzie niższa. 

Nowy 2022 Rok rozpoczniemy deszczowo; więcej rozpogodzeń tylko na północnym wschodzie – to zwiastun napływu mroźnej masy powietrza i ochłodzenia. Temperatura maksymalna od 5°C na północy do 10°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, głównie z kierunków północnych.
 

Dynamiczna sytuacja na rzekach w Polsce

W związku z utrzymującą się niską temperaturą, w ciągu ostatniego tygodnia mogliśmy obserwować pojawienie się i intensywny rozwój zjawisk lodowych. Na stacjach w dorzeczu Wisły dominował śryż   lód brzegowy – zarówno na karpackich dopływach Wisły oraz w zlewni Narwi i Bugu. Lokalnie, niektóre odcinki rzek pokryte zostały całkowicie przez lód: Raba, Narew, Bug i Krzna. Zjawiska lodowe pojawiły się także w dorzeczu Odry, co w ostatnich latach było rzadkością. W związku z rozwojem 

zjawisk lodowych, zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne 1 (najniższego) stopnia. Hydrolodzy IMGW-PIB ostrzegają przed gwałtownymi wzrostami stanów wody dla:
- Bugu w rejonie Frankopola
- Wisły poniżej ujścia Narwi w rejonie Kępy Polskiej.

Najbliższa doba może przynieść dalsze wzrosty stanu wody do strefy wody wysokie, spowodowane piętrzeniem lodowym. Jednak już przed weekendem (czwartek/piątek) zjawiska lodowe zaczną stopniowo zanikać, w związku z prognozowanym ociepleniem. Zagrożenie mogą stanowić wtedy roztopy, głównie w zlewni środkowej Wisły, Narwi i Bugu, gdyż w zlewniach górskich na południu kraju, temperatura powietrza będzie nadal niższa niż w pozostałej części kraju.

Proszę pamiętać – lód, szczególnie ten na rzekach, jest jeszcze cienki i może się załamać pod naporem naszego ciężaru. Stąd apel: nie wchodźmy na lód, aby nie doprowadzić do tragedii.