Przejdź do treści

15.11.2022

IMGW-PIB ostrzega – przed nami pierwsze tej jesieni silne obciążenie organizmu zimnem

Po wielu dniach z ciepłym, jak na tę porę roku, środowiskiem termicznym w Polsce, spodziewamy się wyraźnego ochłodzenia. Już w środę nad Polskę nasunie się wyż z centrum nad Szwecją, a z północnego wschodu zacznie napływać powietrze pochodzenia arktycznego. Synoptycy prognozują wystąpienie przymrozków. Napływ mroźnej masy powietrza spowoduje pierwszy tej jesieni dłuższy okres z warunkami termicznymi istotnie obciążającymi układ termoregulacji człowieka. Silne obciążenie zimnem miejscami może utrzymywać się nawet do godzin okołopołudniowych.

Według wstępnych prognoz warunki takie pojawią się już we środę (16 XI) nad ranem na północy kraju, a na Suwalszczyźnie mogą utrzymywać się przez cały dzień. W kolejnych dniach silne obciążenie zimnem występować będzie głównie rano i wieczorem, ale już na przeważającym obszarze kraju. Przy silnym i porywistym wietrze może utrzymywać się również lokalnie w ciągu dnia.

Prognozowane ochłodzenie stanowić będzie silny bodziec dla organizmu człowieka, zwłaszcza że zmiana warunków termicznych będzie znaczna i nastąpi w krótkim odstępie czasu. W Warszawie maksymalna temperatura powietrza prognozowana na wtorek to 11°C, podczas gdy we czwartek to już zaledwie 1°C. Dodatkowo silny i porywisty wiatr wzmagał będzie utratę ciepła, co sprawi, że temperatura odczuwalna odbierana będzie jako ujemna nawet w ciągu dnia. Z takim scenariuszem pogodowym mieszkańcy Polski spotykają się pierwszy raz od kilku miesięcy, co będzie wymagało fizjologicznej adaptacji, polegającej m.in. na uruchomieniu procesów wewnętrznej termoregulacji, angażujących dodatkową energii i znacząco obciążających organizm. Typową reakcją skóry przy pobycie na zewnątrz, w warunkach silnego obciążenia organizmu zimnem, jest w odczucie szczypania. W przypadku wydłużonego pobytu w terenie otwartym mogą pojawić się także dreszcze (w ten sposób mięśnie wytwarzają dodatkowe ciepło potrzebne do ogrzania organizmu).

Z uwagi na zbliżające się ochłodzenie warto z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią odzież o większej termoizolacyjności. Rano i wieczorem rekomenduje się stosowanie czapki i rękawiczek. Należy rozważyć zmianę obuwia (grubsza podeszwa). Warto zaopatrzyć się w kosmetyki ochronne do skóry. Należy również liczyć się z pogorszeniem się stanu aerosanitarnego, w tym zwiększenia się stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu pochodzenia grzewczego.
 
Rekomenduje się ograniczanie pobytu na terenie otwartym, zwłaszcza w nocy i godzinach porannych. Planując wydłużony pobyt na zewnątrz, warto zwiększyć aktywność fizyczną, aby podnieść temperaturę wewnętrzną organizmu. Prognozę obciążenia organizmu zimnem znajdziecie Państwo tutaj https://biometeo.imgw.pl/?page=UTCI

Zagrożeniem w najbliższych dniach będzie również oblodzenie, które może wystąpić zwłaszcza w nocy z wtorku na środę. Należy zachować szczególną ostrożność na ciągach komunikacyjnych. Warto sprawdzać aktualne ostrzeżenia, komunikaty meteorologiczne i prognozy specjalistyczne poświęcone wpływowi pogody na organizm człowieka dostępne w serwisie biometeo.imgw.pl.

Zachęcamy również do zapoznania się z poradnikiem dotyczącym wpływu niskiej temperatury powietrza na organizm człowieka: https://imgw.pl/sites/default/files/2020-10/vadamecum-biometeo-na-zime-od-imgw-pib_0.pdf.