Przejdź do treści

29.11.2021

IMGW-PIB: Podsumowanie pogodowe weekendu 26-28.11.2021 r.

W miniony weekend w wielu miejscach pojawiły się opady śniegu, a na Śląsku grubość pokrywy śnieżnej wyniosła kilkanaście centymetrów, co spowodowało poważne utrudnienia komunikacyjne. Za zimową aurę odpowiadały fronty atmosferyczne sprowadzające nad nasz kraj dużo wilgoci i chłodne powietrze z północy Europy.

Szczegółowy raport pogodowy dostępny w magazynie Obserwator https://obserwator.imgw.pl/weekend-pod-znakiem-sniegu-raport-pogodowy/.

Dynamiczne zmiany w pogodzie, z jakimi mieliśmy do czynienia w miniony weekend, pozostaną z nami na dłużej. W najbliższych dniach czeka nas zróżnicowana aura, z naprzemiennie występującymi okresami chłodniejszymi i cieplejszymi. Wystąpią opady śniegu, deszczu i deszczu ze śniegu, a kolejne wędrujące przez Polskę fronty będą powodować silny wiatr i pogorszenie się warunki biometeorologicznych.

W najbliższych dniach równie dynamicznie będzie rozwijać się sytuacja hydrologiczna na rzekach pozostających pod wpływem Bałtyku. Możliwe są wzrosty i wahania poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie do strefy stanów ostrzegawczych i powyżej. Na pozostałych rzekach przewiduje się stabilizację stanów wody w aktualnych strefach. Jedynie lokalnie, głównie w zlewni Sanu, w związku ze spływem wód po weekendowych opadach, zaznaczyć się mogą wahania i wzrosty poziomu do strefy wody średniej i wysokiej. W środę wystąpić mogą kolejne większe opady, po których możliwe będą nieznaczne wzrosty i wahania poziomów wody przede wszystkim na rzekach zachodniej i południowej części kraju.