Przejdź do treści

30.07.2021

IMGW-PIB: Pożary w Turcji

Powodzie, ekstremalne burze, ulewne opady, trąby powietrzne – w tym roku Europę dotyka niespotykana od lat fala niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Ale groźnie jest na całym świecie. Rekordy temperatur padły kilka tygodni temu w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, obecnie w Kalifornii szaleją ogromne pożary lasów. Z ogniem zmaga się również Turcja.

Pożary na południu kraju są już widoczne na obrazach satelitarnych pochodzących z satelitów NOAA-20 i S-NPP. Z każdym kolejnym dniem przybywa nowych zarzewi ognia. Niestety strefa pożarów obejmuje wybrzeże, na którym w czasie wakacji wypoczywa wielu turystów, w tym również z Polski. Prosimy o rozwagę i śledzenie informacji medialnych na temat rozwoju sytuacji.

Rośnie również zagrożenie pożarowe w Polsce. Aktualnie ekstremalne i bardzo wysokie zagrożenie występuje właściwie na obszarze całego kraju. Zapraszamy do naszego serwisu meteo.imgw.pl.

W ten weekend niespokojnie będzie również w pogodzie. Na południu i południowym wschodzie Polski wystąpią burze oraz intensywne opady deszczu, co w konsekwencji będzie miało wpływ na sytuację hydrologiczną. Miejscami wzrosty stanów wody mogą mieć gwałtowny przebieg.
Obserwujcie nasze ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne na bieżąco: meteo.imgw.pl.