Przejdź do treści

09.09.2024

IMGW-PIB prezentuje pełne wyniki badań dotyczące złotej algi

Sukcesem zakończyły się testy eksperymentalnej metody SinStop, której celem było ograniczenie zakwitów złotej algi i śnięć ryb w Kanale Gliwickim. Podczas dwumiesięcznych badań zaobserwowano jednoznacznie pozytywny efekt zaproponowanego rozwiązania i nie stwierdzono negatywnego wpływu preparatu na organizmy zwierzęce. Zastosowanie tej metody na szeroką skalę może znacząco obniżyć ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych.

Metoda SinStop wykazała wysoką skuteczność w zwalczaniu zakwitu złotych alg i sinic, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa dla środowiska wodnego. Wskazany efekt osiągnięty został poprzez wielopoziomowe działanie, łączące bezpośredni wpływ na hamowanie rozwoju złotej algi oraz sinic i stymulację procesów określanych jako samooczyszczanie wody. Zaznaczyć należy także, że aktywność preparatu stanowiącego przedmiot opracowania przebiegała w sposób zrównoważony. Dzięki zdolności do niewielkiej modyfikacji warunków środowiskowych, rezultaty końcowe stosowania metody nie generują niepożądanych zmian w ekosystemie. Cecha ta, zaraz obok efektywności preparatu, powinna być zatem uznana jako jeden z kluczowych atutów opisywanej metody.

Zespół realizujący badania rekomenduje wdrożenie metody SinStop na większą skalę, zwłaszcza w miejscach zagrożonych zakwitem glonów, ponieważ może ona ograniczyć ryzyko śnięcia ryb i odegrać istotną rolę w praktycznej realizacji celów Ramowej Dyrektywy Wodnej, prowadząc w efekcie do poprawy dobrostanu wód śródlądowych na terenie Polski.

Jak pokazują wyniki badań, testowana metoda jest bezpiecznym i skutecznym sposobem walki ze śnięciem ryb oraz ogółem zjawisk określanych jako eutrofizacja wody. Brak negatywnych efektów środowiskowych połączony z wysoką skutecznością działania metody sugeruje, że jest to obecnie jedyna dostępna technologia łącząca w sobie szereg opisanych w raporcie zalet i nie wywołująca żadnych rozpoznanych negatywnych efektów.