Przejdź do treści

09.10.2020

IMGW-PIB: Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na listopad 2020 r.

Prognozy modelu IMGW-Reg wskazują, że listopad 2020 r. charakteryzować się będzie na terenie całej Polski średnią temperaturą powietrza w klasie „w normie”. Wyniki modeli CFS zapowiadają natomiast miesiąc z temperaturą w klasie „powyżej normy” .

Szczegóły prognozy na listopad 2020 r.

Według modeli prognostycznych wykorzystywanych w IMGW-PIB średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju na ogół „w normie” lub nieznacznie „powyżej normy". Średnia temperatura „powyżej normy” spodziewana jest przede wszystkim w województwie opolskim oraz miejscami w województwie śląskim, wielkopolskim, łódzkim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Miesięczna suma opadów zróżnicowana w całej Polsce. Suma opadów „poniżej normy” prognozowana jest głównie w rejonie Katowic i Suwałk, a suma opadów „powyżej normy” w rejonie Łodzi, Wrocławia, Opola, Torunia i Rzeszowa. W pozostałych częściach kraju suma opadów na ogół „w normie”.

Listopad 2020: Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza

Prognozy modelu IMGW-Reg wskazują, że listopad 2020 r. charakteryzować się będzie na terenie całej Polski średnią temperaturą powietrza w klasie „w normie”. Wyniki modeli CFS zapowiadają natomiast miesiąc z temperaturą w klasie „powyżej normy” (rys. 1-3, tab. 1).

Według statystycznego modelu IMGW-Bayes listopadowa średnia temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju będzie mieścić się w klasie „w normie”. Średnią temperaturę w klasie „powyżej normy” prognozuje się na ogół w województwie opolskim oraz miejscami w województwie śląskim, wielkopolskim, łódzkim, pomorskim i zachodniopomorskim. Obliczenia modelu IMGW-Bayes przewidują również, że miejscami w południowo-wschodniej Polsce notowana może być średnia temperatura w klasie „poniżej normy” (rys. 1-4, tab. 1.).

Listopad 2020: Prognoza miesięcznej sumy opadów

Wyniki modelu IMGW-Reg wskazują na duże zróżnicowanie w całej Polsce sumy opadów w listopadzie 2020 r. Miesięczny opad w klasie „poniżej normy” przewidywany jest w północno-zachodniej części kraju (w rejonie Poznania, Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Koszalina) oraz w rejonie Kielc. Suma opadów w klasie „powyżej normy” spodziewana jest w północnej, centralnej i południowo-zachodniej Polsce (w rejonie Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Gdańska, Torunia, Opola i Zakopanego), a także na wschodzie kraju (rejon Białegostoku i Lublina). W pozostałych częściach Polski miesięczna suma opadów powinna być „w normie”. Wskazania modeli CFS zapowiadają w całym kraju sumę opadu w klasie „powyżej normy” lub w górnej granicy klasy „w normie” (rys. 5-7, tab. 2).

Zgodnie z modelem statystycznym IMGW-Bayes listopadowa suma opadów będzie również zróżnicowana w całym kraju. Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia sumy opadów w klasie „poniżej normy” przewiduje się w rejonie Suwałk, a także miejscami w województwie wielkopolskim, pomorskim, łódzkim, lubelskim i warmińsko-mazurskim. Suma opadów w klasie „powyżej normy” prognozowana jest głównie w rejonie Poznania i w południowej części województwa śląskiego oraz miejscami w centrum kraju. Miesięczny opad “w normie” spodziewany jest przede wszystkim w rejonie Szczecina oraz w pasie Białystok- Lublin- Rzeszów (rys. 5-8, tab. 2).

Więcej w załączeniu.

Opracowano w Pracowni Prognoz Długoterminowych Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju oraz Laboratorium Zaawansowanych Metod Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
F. Frank Luka | Unsplash