Przejdź do treści

21.09.2020

IMGW-PIB: Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na listopad 2020 r. – styczeń 2021 r.

Listopad 2020: Średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju „powyżej normy". Temperatury „w normie” głównie na wschodzie.  Miesięczne sumy opadów zróżnicowane. Opady „poniżej normy” zwłaszcza w rejonie Katowic, Gdańska i Koszalina.

Grudzień 2020: W całej Polsce średnia miesięczna temperatura „powyżej normy”. Sumy miesięczne opadu na ogół „w normie”. Opady „poniżej normy” w północno-zachodniej części kraju oraz w rejonie Katowic i Kielc.

Styczeń 2020: Średnia miesięczna temperatura powietrza, w zależności od modelu prognostycznego, na obszarze całego kraju „w normie” lub „powyżej normy”. Miesięczne sumy opadów zróżnicowane. Opady „poniżej normy” głównie w północno-zachodniej Polsce.

 

Szczegóły prognozy na listopad 2020 r.

Listopad 2020: Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza

Prognoza modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce wskazuje, że listopad charakteryzować się będzie średnimi temperaturami powietrza w klasie „powyżej normy” lub w górnej granicy klasy „w normie”.  Średnie temperatury „powyżej normy” występować będą przeważnie na zachodzie kraju, a temperatury w „normie” na wschodzie. Miesięcznej średniej temperatury w klasie „powyżej normy” można się spodziewać w rejonie: Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina, Torunia, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Koszalina i Zakopanego, natomiast w górnej granicy klasy „w normie” w rejonie: Warszawy, Katowic, Łodzi, Lublina, Białegostoku, Olsztyna, Rzeszowa i Suwałk (rys. 1, tab. 1).
Według statystycznego modelu IMGW-Bayes listopadowe średnie miesięczne temperatury powietrza na przeważającym obszarze kraju będą w klasie „powyżej normy”. Średnie temperatury „w normie” prognozuje się głównie w rejonie Wrocławia, Zielonej Góry, Szczecina, Olsztyna i Suwałk, miejscami w centralnej i północnej Polsce (rys. 1, tab. 1).

Listopad 2020: Prognoza miesięcznej sumy opadów

Model IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce przewiduje miesięczne sumy opadów w listopadzie w klasie „powyżej normy” lub w górnej granicy klasy „w normie”. Jedynie w rejonie Katowic, Gdańska i Koszalina prognozowane są sumy opadów w dolnej granicy klasy „w normie” (rys. 2, tab. 2).

Zgodnie z modelem statystycznym IMGW-Bayes listopadowe sumy opadów będą zróżnicowane. Opady „powyżej normy” prognozuje się w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubuskim, a także miejscami w pozostałych częściach kraju. Sumy opadów „poniżej normy” przewidywane są przeważnie w pasie Gdańsk-Toruń- Łódź- Katowice oraz w województwie dolnośląskim, a także miejscami we wschodniej części kraju (rys. 2, tab. 2)

Szczegóły prognozy na grudzień 2020 r.

Grudzień 2020: Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza

Prognoza modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce zapowiada, że grudzień charakteryzować się będzie średnimi temperaturami powietrza w klasie „powyżej normy”. W rejonie Warszawy, Wrocławia, Poznania, Kielc, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego średnia miesięczna temperatura powietrza może zostać przekroczona o ponad 1,0°C (rys. 3, tab. 3).

Według statystycznego modelu IMGW-Bayes średnie temperatury w grudniu będą na niemal całym obszarze kraju w klasie „powyżej normy”. Średnie temperatury „w normie” przewiduje się miejscami w południowo-zachodniej i północno-wschodniej Polsce (rys. 3, tab. 3).

Grudzień 2020: Prognoza miesięcznej sumy opadów

Według modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce miesięczne sumy opadów w grudniu będą na ogół w klasie „w normie”. Sumy opadów „powyżej normy” prognozowane są w rejonie Gdańska i Białegostoku, natomiast „poniżej normy” w rejonie Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry oraz w rejonie Katowic i Kielc (rys . 4, tab. 4).

Model statystyczny IMGW-Bayes przewiduje na przeważającym obszarze kraju grudniowe sumy opadów w klasie „w normie” i „poniżej normy”. Opady „poniżej normy” prognozuje się na ogół na południu i miejscami na północy. Sumy opadów „poniżej normy” przewidywane są w województwie kujawsko-pomorskim i miejscami w innych częściach Polski (rys. 4, tab. 4).

Szczegóły prognozy na styczeń 2021 r.

Styczeń 2021: Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza

Prognoza modelu IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce zgodnie wskazuje, że styczeń 2021 r. charakteryzować się będzie średnimi temperaturami powietrza w klasie „w normie” (rys. 5, tab. 5).

Według statystycznego modelu IMGW-Bayes średnie temperatury w styczniu będą na niemal całym obszarze kraju w klasie „powyżej normy”. Średnie temperatury „w normie” przewiduje się miejscami w województwie śląskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim (rys. 5, tab. 5).

Styczeń 2021: Prognoza miesięcznej sumy opadów

Model IMGW-Reg dla wybranych miast w Polsce przewiduje zróżnicowane miesięczne sumy opadów w styczniu 2021 r. Sumy opadów w klasie „powyżej normy” prognozowane są na wschód od linii Gdańsk- Poznań- Wrocław. Rejon Wrocławia, Poznania i Gdańska, a także Koszalina i Kielc to miesięczne sumy w klasie „w normie”. Opady „poniżej normy” zapowiadane są w północno-zachodniej części kraju (rejon Szczecina, Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry (rys. 6, tab. 6).

Zgodnie z modelem statystycznym IMGW-Bayes styczniowe sumy opadów będą także zróżnicowane. Sumy opadów w klasie „powyżej normy” prognozuje się głównie w południowo-zachodniej i północno-wschodniej części kraju, a w klasie „poniżej normy” w północno-zachodniej i wschodniej (rys. 6, tab. 6).

Opracowano w Pracowni Prognoz Długoterminowych Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju oraz Laboratorium Zaawansowanych Metod Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB

Więcej w załączniku.