IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni
Prognoza meteorologiczna
W ciągu najbliższych dni pogodę w Polsce będzie kształtował wyż, tylko przejściowo nasuną się strefy większego zachmurzenia i słabych opadów śniegu lub deszczu ze śniegiem. Nie prognozujemy groźnych zjawisk. Podczas dłuższych nocnych rozpogodzeń wystąpią spadki temperatury do około -10°C, a w dolinach górskich może być jeszcze chłodniej.
W piątek i sobotę wzrośnie zachmurzenie, będzie padał słaby śnieg, głównie w górach, na krańcach zachodnich deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od około 1°C na wschodzie i północy do około 4°C na zachodzie, w rejonach podgórskich -2°C, -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.
W nocy z piątku na sobotę sporo chmur, słabe opady śniegu, temperatura od -6°C do -2°C, nad morzem około 0°C.
W niedzielę więcej słońca, bez opadów. Temperatura maksymalna podobnie jak w poprzednich dniach. W nocy z niedzieli na poniedziałek w rejonach podgórskich około -8°C. Wiatr słaby, zmienny.
W poniedziałek i wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami niewielkie opady śniegu. Nieco cieplej, w dzień od 3°C do 7°C, w dolinach górskich około 0°C. Noce z temperaturą ujemna, spadki do około -6°C.
Środa i czwartek dosyć pogodne, tylko na południu kraju więcej chmur, w Karpatach słabe opady śniegu. W dzień od 0°C do 5°C. Noce nadal mroźne, podczas dłuższych rozpogodzeń spadki temperatury do -10°C, lokalnie może być jeszcze chłodniej.
Szczegółowa prognoza hydrologiczna
W trakcie nadchodzącego tygodnia, wzrosty stanu wody są prognozowane jedynie początkowo (czwartek i piątek) na Wybrzeżu za sprawą północnego wiatru i dużego napełnienia Bałtyku. W dorzeczu Odry i Wisły przeważać będą spadki ze strefy wody wysokiej do średniej, a lokalnie niskiej. W rejonach górskich i podgórskich Karpat, oraz na wschodzie kraju w związku ze spadkiem temperatury w nocy, obserwować będziemy rozwój zjawisk lodowych.
Na górnej Wiśle i środkowej prognozowane są głównie stabilizację i dalsze spadki poziomu wody głównie w strefie wody średniej. Na dolnej Wiśle stany wody będą układały się w strefie wody średniej i wysokiej. W odcinku ujściowym Wisły początkowo stany wody będą ulegały wahaniom i wzrostom w strefie wody wysokiej, z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych. Następnie prognozowane są spadki do strefy wody średniej.
Na dopływach górnej i środkowej Wisły przeważać będzie stabilizacja i dalsze spadki poziomu wody w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich i niskich. W związku z prognozowaną niższą temperaturą w nocy na początku okresu prognostycznego, na karpackich dopływach Wisły oraz na wschodzie kraju zaczną się tworzyć i rozwijać zjawiska lodowe – będzie to głównie śryż i lód brzegowy. W zlewni dopływów dolnej Wisły nadal przeważać będzie strefa wody wysokiej, a tylko lokalnie średniej. Aktualne przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się na ogół utrzymywały – przy tendencji do opadania i kilkucentymetrowych wahań stanu wody. Przekroczenia stanów alarmowych na Jegrzni w Rajgrodzie i na Jeziorze Rajgrodzkim będą nadal się utrzymywały.
Stany wody górnej Odry będzie wolno opadał w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Na Odrze środkowej będącej pod wpływem budowli hydrotechnicznych prognozowana jest stabilizacja i wahania stanów wody głównie w strefie wody średniej i na pograniczu strefy wody średniej i wysokiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozujemy wahania i spadki w granicach strefy wody średniej. Na dolnej Odrze początkowo prognozujemy wysoki stan wody, a w ujściowym odcinku wzrosty i wahania z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych. Od piątku przeważać będą spadki do strefy wody średniej.
Na dopływach Odry prognozujemy wyrównany przebieg stanu wody, zaznaczą się też niewielkie spadki przeważnie w strefie wody średniej, a lokalnie niskiej i wysokiej. Większe zmiany i wahania poziomu wody mogą nastąpić pod wpływem pracy urządzeń hydrotechnicznych oraz prognozowanych opadów, zwłaszcza na lewostronnych dopływach środkowej Odry (Bystrzyca, Kaczawa i Kwisa). W zlewni Warty i Noteci stany wody będą układały się w strefie średniej i wysokiej, a lokalnie niskiej. Prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie wzrosty i wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.
Na początku okresu prognostycznego, sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu będzie najbardziej dynamiczna. Wciąż obserwujemy duże napełnienie Bałtyku (529cm), a prognozowany jest również wiatr z północy, który doprowadzi do wahań i wzrostów poziomu wody wzdłuż Wybrzeża, na wodach Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego oraz na Żuławach. Obecnie, poziom wody na stacjach morskich
i w odcinkach ujściowych rzek układa się w strefie wody wysokiej, a lokalnie średniej. Podczas prognozowanych warunków meteorologicznych w czwartek i w nocy z czwartku na piątek dojdzie do wzrostów w granicach strefy wody wysokiej. Porywy wiatru nie będą bardzo silne, ale przy wysokim napełnieniu morza może dojść do lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych, zwłaszcza w rejonie Zalewu Szczecińskiego i Zatoki Gdańskiej. Od piątkowego popołudnia przeważać będą już stopniowe spadki poziomu wody i stabilizacja, do strefy wody średniej. W dalszej części okresu nie prognozujemy znaczących wzrostów, poza lokalnymi wahaniami poziomu wody w strefie wody wysokiej i średniej.