Przejdź do treści

02.06.2022

IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (3-9 czerwca 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

Najbliższy tydzień zapowiada się ze zmienną aurą, dni ze słońcem przeplatały się będą z dniami pochmurnymi i deszczowymi. Występowały będą także burze z intensywniejszymi opadami deszczu i porywistym wiatrem, możliwe także opady gradu. Najcieplejszym dniem będzie poniedziałek, kiedy to na zachodzie kraju temperatura powietrza wzrośnie do 30°C, w pozostałym okresie temperatura będzie się kształtować w przedziale od 20°C do 25°C, za wyjątkiem strefy nadmorskiej, gdzie okresami będzie tylko około 16°C. Noce także ciepłe i bez przymrozków.

W piątek za sprawą słabego wyżu słonecznie i bez opadów na obszarze całego kraju. Maksymalna temperatura powietrza wyniesie od 17°C do 26°C. Wiatr będzie przeważnie słaby, zmienny.

W sobotę z południowego zachodu na północny wschód  przemieszczać się będzie płytki niż, za przyczyną którego będzie pochmurno i deszczowo w całym kraju. Przelotne opady deszczu i głównie na południu i wschodzie – burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach od 20 mm do 25 mm. Możliwe opady gradu. W dalszym ciągu ciepło, temperatura maksymalna  wyniesie od 17°C do 25°C. Wzrośnie prędkość wiatru i zmieni on swój kierunek na północny. W burzach wiatr będzie w porywach osiągał do 75 km/h.

W niedzielę ponownie powróci wyż znad Morza Północnego i będzie słonecznie oraz bez opadów na obszarze całego kraju. Zacznie  także napływać cieplejsze powietrze i temperatura wzrośnie do 28°C na Dolnym Śląsku, tylko nad morzem chłodniej, bo tam około 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich.

Od poniedziałku do czwartku pogoda ze zmiennym zachmurzeniem, z przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi burzami. Poniedziałek gorący na zachodzie kraju, tam temperatura wzrośnie do 30°C, na pozostałym obszarze od 20°C do 25°C. Koniec okresu prognostycznego już nieco chłodniejszy z temperaturą od 18°C do 25°C, nad morzem będzie około 16°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 65 km/h; zmieni on także swój kierunek na południowy, by potem znowu stać się zachodnim i północnym.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

W nadchodzącym tygodniu na Wiśle prognozowany jest na ogół wyrównany przebieg lub niewielkie spadki stanów wody. Jedynie na dolnej Wiśle początkowo może utrzymywać się słaba tendencja wzrostowa. Stany wody na Wiśle będą układać się w strefie stanów średnich, lokalnie niskich.

W dorzeczu Wisły przez większość tygodnia prognozowane są opady przelotne lub burze, jedynie piątek i poniedziałek zapowiadają się bezopadowo. Największe opady prognozowane są na sobotę w górnej części dorzecza i tam należy spodziewać się lokalnie większych wzrostów lub wahań stanów wody. Poza tym dominować będzie stabilizacja lub niewielkie wahania stanu wody. Na rzekach w północno wschodniej części kraju możliwe są początkowo niewielkie wzrosty stanów wody związane ze spływem wód opadowych z ostatnich dni. Stany wody w zlewniach dopływów Wisły będą układać się w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich.

Na górnej Odrze początkowo prognozowana jest stabilizacja stanów wody, a od soboty wahania spowodowane prognozowanymi opadami przelotnymi. Na Odrze środkowej występować będą wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na granicznym odcinku Odry stan wody będzie wyrównany lub występować będą niewielkie wahania. Stany wody Odry układać się będą w strefie stanów średnich i niskich.

W nadchodzącym tygodniu w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowany jest na ogół wyrównany przebieg stanów wody z lokalnymi wahaniami w strefie stanów średnich i niskich, związanymi z prognozowanymi opadami przelotnymi lub burzami. Lokalnie, na odcinkach rzek pozostających w zasięgu działania urządzeń hydrotechnicznych, stany wody mogą ulegać większym wahaniom, w szczególności na Nysie Kłodzkiej poniżej kaskady zbiorników, a także na Bobrze i Kwisie.

W zlewni Warty prognozowany jest wyrównany przebieg stanów wody z lekką tendencją spadkową, a lokalnie niewielkie wzrosty lub wahania stanów wody w strefie wody średniej i niskiej.

Przez najbliższej dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym i Żuławach, na Zalewie Szczecińskim oraz w ujściu Odry i Wisły przewidywane są wahania poziomów wody, okresowo z tendencją wzrostową – głównie w strefie stanów średnich.

Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą wahały się – w strefie stanów niskich i średnich, miejscami z tendencją wzrostową.