IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (8-14 lipca 2022 r.)
Prognoza meteorologiczna
Najbliższe dni przyniosą wytchnienie od upałów. Napływające z północnego zachodu chłodne polarne morskie powietrze zapewni bardziej pochmurną pogodę z opadami deszczu i lokalnymi, ale na ogół słabymi burzami. Od wtorku stopniowe ocieplenie, w środę i czwartek temperatura gdzieniegdzie może przekroczyć 30°C, będzie też więcej słońca.
W piątek sporo chmur, miejscami w całym kraju przelotny deszcz, a we wschodniej jego połowie także burze z opadami od 10 mm do 25 mm. Lokalnie niewielki grad. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C, tylko nad morzem około 19°C a na Podhalu około 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach burz w porywach do 65 km/h, zachodni i północno-zachodni.
W sobotę nadal w całym kraju pochmurno z przejaśnieniami i miejscami przelotny deszcz. Na krańcach wschodnich i na północnym zachodzie możliwe słabe burze. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C, chłodniej nad morzem około 19°C i w rejonach podgórskich około 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, nad morzem i w czasie burz porywy do 60 km/h, zachodni.
W niedzielę i poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, nadal miejscami przelotny deszcz, a gdzieniegdzie możliwe także słabe burze. Temperatura maksymalna od 18°C do 23°C, jedynie na Podhalu około 17°C, 18°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni. W czasie burz porywy do 60 km/h.
We wtorek nieco cieplej i więcej słońca, opady deszczu jedynie na krańcach wschodnich i miejscami na południu. Temperatura wzrośnie do 20°C nad morzem, około 24°C w centrum i na południu do 27°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany okresami porywisty, z kierunków zachodnich.
W środę jeszcze cieplej i sporo pogodnego nieba, na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 22°C nad morzem, około 28°C w centrum do 31°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany jedynie nad morzem okresami porywisty z kierunków zachodnich.
W czwartek słonecznie, jedynie na zachodzie miejscami wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i lokalnie przelotny deszcz. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 27°C do 33°C, jedynie na północy kraju chłodniej: około 23°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich.
Szczegółowa prognoza hydrologiczna
W nadchodzącym tygodniu na rzekach w Polsce przeważać będzie stabilizacja i spadki poziomu wody. Lokalnie, szczególnie w zlewni górnej i środkowej Wisły początkowo zaznaczą się wahania poziomu wody związane ze spływem wód opadowych w dół zlewni. Jeszcze w piątek/sobotę, w związku z prognozowanymi burzami, na mniejszych ciekach i w obszarach miejskich w pasie środkowej Polski od woj. śląskiego i małopolskiego po woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie, możliwe są gwałtowne, krótkotrwałe wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej.
Na górnej Wiśle a następnie środkowym i dolnym jej odcinku zauważalny będzie spływ wód opadowych w dół zlewni po wysokich opadach, jakie odnotowano we wtorek w zlewni górnej i środkowej Wisły. Na kolejnych wodowskazach w dół Wisły zaznaczą się nieznaczne (kilkudziesięciocentymetrowe) wzrosty a następnie spadek poziomu wody w strefie wody niskiej i średniej. W piątek/sobotę w związku z prognozowanymi burzami, na górnym odcinku Wisły, możliwe są wahania i wzrosty stanów wody w aktualnych strefach.
Na dopływach Wisły spodziewana jest głównie stabilizacja bądź spadki poziomu wody w strefie stanów średnich i niskich, a punktowo w strefie stanów wysokich. Początkowo, lokalnie, w dolnych odcinkach dopływów górnej i środkowej Wisły wystąpią jeszcze wzrosty stanów wody w strefie stanów średnich i punktowo wysokich, związane ze spływem wód opadowych. W piątek/sobotę, na mniejszych ciekach i w obszarach miejskich w pasie środkowej Polski od woj. śląskiego i małopolskiego po woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie, możliwe są gwałtowne, krótkotrwałe wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej.
Liczba stacji z przepływem niżówkowym (poniżej SNQ) początkowo będzie się utrzymywać na obecnym poziomi a następnie wzrastać. Niestety, prognozowane opady burzowe oraz przelotne opady pod koniec weekendu i po nim nie uzupełnią zasobów wodnych i nie poprawią sytuacji pod względem suszy hydrologicznej. W nadchodzących dniach możliwe jest wydanie kolejnych ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.
Na górnej Odrze prognozowane są głównie wahania i stabilizacja poziomu wody. Po piątkowych opadach burzowych mogą zaznaczyć się krótkotrwałe, kilkucentymetrowe wzrosty. Na Odrze środkowej występować będą przede wszystkim wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na dolnej Odrze przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody, w ujściowym odcinku wahania. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody średniej i niskiej.
Na dopływach Odry przez większość tygodnia przeważać będzie stabilizacja i opadanie głównie w strefie wody niskiej i średniej. Wahania możliwe są poniżej urządzeń hydrotechnicznych. Lokalnie wahania i wzrosty w aktualnych strefach i do strefy wody wysokiej mogą wystąpić po prognozowanych opadach burzowych, szczególnie w piątek/sobotę. Będą one jednak krótkotrwałe i bez większego wpływu na ogół sytuacji hydrologicznej.
Na Warcie i jej dopływach prognozowane są przede wszystkim spadki i wahania stanów wody, lokalnie niewielkie wzrosty. Możliwe także wahania spowodowane oddziaływaniem urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.
Prognozuje się wzrost liczby stacji z niskim przepływem (poniżej SNQ). W nadchodzących dniach możliwe jest wydanie ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.
Przez najbliższe dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym i Żuławach, na Zalewie Szczecińskim prognozowane są przede wszystkim wahania poziomu wody głównie w strefie wody średniej, a w sobotę i pod koniec tygodnia również wzrosty do strefy wody wysokiej. Na rzekach Przymorza przeważać będzie stabilizacja stanów wody, a w przypadku wystąpienia opadów burzowych zaznaczą się wahania i wzrosty, które punktowo mogą być gwałtowne.
Początkowo na dopływach Pregoły w granicach Polski przewiduje się stabilizację i spadki w strefie wody średniej, lokalnie w niskiej i wysokiej. W późniejszych dniach, w związku z prognozowanymi opadami, pojawić się mogą lokalne wahania i wzrosty.