Przejdź do treści

14.07.2022

IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (15-21 lipca 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

Najbliższy tydzień przyniesie powrót upalnej pogody. W weekend jeszcze bez upałów, ale za to, będzie ciepło i burzowo. Na północy Polski może intensywniej popadać. Pierwsze 30°C pojawią się na termometrach we wtorek. W czwartek i piątek na zachodzie kraju nawet do 36°C.

W piątek pochmurno, większe przejaśnienia na zachodzie i w centrum kraju. Miejscami na północnym wschodzie kraju przelotny deszcz i możliwe słabe burze z opadami do 10 mm i porywami wiatru do 60 km/h. Lokalnie niewielki grad. Temperatura maksymalna od 17°C na północy, około 21°C w centrum, do 23°C na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Nad morzem i w górach porywy wiatru do 70 km/h.

W sobotę nadal pochmurno, więcej przejaśnień na zachodzie kraju. Prawie wszędzie będzie padać przelotny deszcz, w północnej połowie Polski wystąpią burze. W czasie burz opady silniejsze, do 15-20 mm. Na południu możliwy jedynie słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 16°C na północy do 23°C na południu i zachodzie. Noce w weekend lokalnie chłodne do ok. 9°C. Wiatr umiarkowany i miejscami porywisty, nad morzem i w czasie burz porywy do 70  km/h, zachodni.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże, na północy i wschodzie przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 18°C na północy i Podhalu do 24°C na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni.

Od poniedziałku coraz cieplej.  Na zachodzie kraju do 28°C. Północ i wschód  jeszcze chłodniejsze i tam około 21°C. Na północy przelotny deszcz. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni.

We wtorek w zachodniej połowie kraju słonecznie i powrót upalnej pogody. Temperatura wzrośnie do około 30°C w centrum i do 33°C na zachodzie, chłodniej tylko nad morzem około 21°C. Na północnym wschodzie mogą pojawić się opady deszczu i słabe burze z porywami do 65 km/h. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, z kierunków zachodnich.

W środę nadal gorąco i sporo słońca. Temperatura maksymalna od 23°C nad morzem, około 28°C w centrum do 33°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich.
W czwartek w całym kraju słonecznie i upalnie. Na zachodzie miejscami wzrost temperatury maksymalnej do 35°C, 36°C w cieniu, na wschodzie do 27°C, 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

W nadchodzącym tygodniu na rzekach w Polsce przeważać będzie stabilizacja i spadki poziomu wody. Jednak do weekendu lokalnie, zwłaszcza w zlewni górnej Wisły oraz górnej Odry mogą występować wzrosty stanów wody związane z prognozowanymi opadami. Więcej opadów ma być także w sobotę na północy kraju, więc tam też mogą pojawiać się większe wahania stanów wody. Jednak największym zagrożeniem w tym tygodniu będzie dalszy rozwój suszy hydrologicznej i spadek stanów i przepływów wód.

Na górnej Wiśle początkowo występować będą wahania stanów wody, a po weekendzie głównie stabilizacja i spadki. Na środkowym i dolnym odcinku Wisły przewidywane są wahania stanów wody, lokalnie z tendencją wzrostową. Stany wody na Wiśle układać się będą głównie w strefie stanów niskich, punktowo średnich.

W zlewniach dopływów górnej Wisły do soboty mogą  występować lokalne wahania lub wzrosty stanów wody – w strefie stanów średnich i niskich, punktowo wysokich, związane z prognozowanymi opadami przelotnymi i burzami. Po weekendzie dominować będzie stabilizacja lub tendencja spadkowa stanów wody.

W zlewni Narwi i Bugu prognozowane są głównie wahania stanów wody. Do weekendu w zlewni Narwi, zwłaszcza w jej górnej części, możliwe są wzrosty lub większe wahania stanów wody związane ze spływem wód opadowych po opadach z 12-13.07. W kolejnych dniach sytuacja będzie coraz bardziej stabilna, a wahania będą występować lokalnie. W zlewni Bugu przewidywane są niewielkie wzrosty, a następnie stabilizacja stanów wody. Stany wody w zlewni Narwi będą układać się w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie niskich, a w zlewni Bugu w strefie stanów niskich i średnich.

W zlewniach pozostałych dopływów środkowej i dolnej Wisły utrzymywać się będzie na ogół wyrównany przebieg stanów wody lub słaba tendencja spadkowa. Jedynie w weekend w związku z prognozowanymi burzami i przelotnymi opadami mogą lokalnie wystąpić niewielkie wzrosty lub wahania stanów wody. Stany wody będą na ogół układać się w strefie stanów średnich i niskich.

Na górnej Odrze do weekendu występować będą wahania stanów wody związane z prognozowanymi opadami deszczu, po weekendzie dominować będzie stabilizacja lub tendencja spadkowa. Na Odrze środkowej prognozowane są głównie wahania stanów wody spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na granicznym odcinku Odry możliwe są niewielkie wahania. Stany wody będą układać się w strefie stanów średnich i niskich

W zlewniach dopływów górnej Odry, podobnie jak na tym odcinku rzeki głównej, początkowo występować będą lokalne wahania i wzrosty stanów wody, a w drugiej części tygodnia przede wszystkim spadki i stabilizacja. W zlewniach dopływów środkowej Odry prognozowane w najbliższych dniach opady będą niższe niż w zlewni górnej Odry, więc tam lokalne wzrosty lub wahania będą nieznaczne, a na rzekach dominować będzie przede wszystkim wyrównany przebieg stanów wody lub słaba tendencja spadkowa. Stany wody w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry układać się będą w strefie stanów średnich i niskich, punktowo wysokich.

W zlewni Warty i na samej Warcie widoczna będzie przede wszystkim stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie wahania lub wzrosty spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Jedynie w piątek i sobotę w zlewni górnej Warty mogą zaznaczyć się wzrosty lub wahania spowodowane prognozowanymi opadami deszczu.

W zlewniach rzek Przymorza początkowo zaznacza się wahania stanów wody (zwłaszcza w nocy z piątku na sobotę i w sobotę) związane z prognozowanymi opadami przelotnymi i burzowymi.
Na stacjach wodowskazowych będących pod wpływem Bałtyku mogą występować wahania stanów wody, okresowo z tendencją wzrostową związane z prognozowanym wiatrem z kierunku zachodniego i północno zachodniego. Pod koniec tygodnia zaznaczą się wyraźne spadki.

Początkowo na dopływach Pregoły w granicach Polski przewiduje się dalsze wzrosty i wahania stanów związane ze spływem wód opadowych  w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Po weekendzie sytuacja będzie się stabilizować, a stany wód będą miały tendencję spadkowa.  

Liczba stacji z przepływem niżówkowym (poniżej SNQ) będzie stopniowo wzrastać. Jeszcze na początku analizowanego tygodnia lokalnie (zwłaszcza na północy i południu kraju) może się poprawić pod względem suszy, ale od niedzieli opadów będzie coraz mniej, a temperatura będzie wzrastać. Będzie to sprzyjać spadkom stanów wód i zmniejszaniu się przepływu w rzekach, a co za tym idzie zwiększeniu się liczby stacji z przepływem poniżej SNQ oraz wydawaniem kolejnych ostrzeżeń o suszy.