IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (5-11 sierpnia 2022 r.)
Prognoza meteorologiczna
W piątek i sobotę z zachodu na wschód przemieszczał się będzie chłodny front atmosferyczny, na którym padać będzie przelotny deszcz i występować będą burze. Za frontem napływać zacznie chłodniejsze powietrze, w piątek upalnie jeszcze we wschodniej i południowej połowie kraju, a w sobotę tylko na południowym wschodzie. Od niedzieli w całym kraju już nieco chłodniej, a opady deszczu głównie na południu kraju.
W piątek nadal upalnie i sucho we wschodniej i południowej połowie kraju. Na północnym zachodzie zaznaczy się chłodny front atmosferyczny, będzie padać przelotny deszcz, występować też burze. Burzom towarzyszyć mogą opady deszczu do 20-30 mm i porywy wiatru do 85 km/h, możliwy jest też grad. Temperatura maksymalna od 23°C do 26°C na północnym zachodzie i nad morzem, od 28°C do 32°C na wschodzie i w centrum do 35°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, na północnym zachodzie skręcający na zachodni i północno-zachodni.
W nocy z piątku na sobotę strefa przelotnego deszczu i burz przemieszczać się będzie ku centrum kraju. Miejscami spaść może do 20-30 mm deszczu, porywy wiatru osiągać do 85 km/h, nie można wykluczyć opadów gradu. Bez opadów tylko na wschodzie. Najchłodniej na północnym zachodzie i Pomorzu, około 15°C, na pozostałym obszarze od 17°C do 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy północno-zachodni, na pozostałym obszarze z kierunków południowych.
W sobotę na zachodzie pogodnie, na pozostałym obszarze pochmurno z większymi przejaśnieniami i miejscami przelotny deszcz. Na wschodzie możliwe też burze. W czasie burz opady deszczu do około 20 mm, porywy wiatru do 70 km/h, możliwy grad. Upalnie jedynie na południowym wschodzie, tam temperatura maksymalna do 30°C, 32°C. Na pozostałym obszarze od 19°C na północy i 22°C, 24°C na zachodzie i miejscami południu do 27°C w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko nad morzem okresami dość silny i porywisty, zachodni i północno-zachodni.
Noc z soboty na niedzielę chłodniejsza już w całym kraju, temperatura minimalna od 9°C, 10°C na północy do 14°C na południowym wschodzie oraz nad morzem.
Niedziela na przeważającym obszarze kraju pogodna, więcej chmur tylko na północy kraju i tam miejscami padać będzie przelotny deszcz. Najchłodniej będzie na północy, od 19°C do 22°C, cieplej na południu i w centrum, od 23°C do 25°C. Słaby i umiarkowany wiatr wiał będzie z północy i północnego zachodu.
Poniedziałek będzie pochmurny i deszczowy na południowym wschodzie. Na pozostałym obszarze przeważać będzie zachmurzenie umiarkowane, a słaby deszcz padać może tylko na północnym wschodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od 20°C, 22°C na wschodzie i nad morzem, na pozostałym obszarze będzie cieplej, od 24°C w centrum do 28°C na południowym zachodzie. Wiatr nadal słaby, wiał będzie z kierunków północnych.
Wtorek będzie pogodny, więcej chmur i słaby deszcz możliwy tylko na północnym wschodzie i południowym zachodzie. Najchłodniej na północy, od 20°C do 22°C, na pozostałym obszarze od 24°C do 28°C.
Środa w całym kraju z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 20°C, 23°C na północy do 28°C, 29°C na południowym zachodzie, Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.
W czwartek słonecznie, tylko na północnym wschodzie okresami więcej chmur i możliwy przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 22°C, 24°C na północnym wschodzie do 27°C, 29°C na zachodzie. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, wschodni.
Szczegółowa prognoza hydrologiczna
Nadchodzący tydzień to kontynuacja upałów i wysokich wartości temperatury. Po początkowo gorących dniach, w piątek oraz w sobotę przyjdzie ochłodzenie poprzedzone burzami. Od niedzieli pogoda zacznie się stabilizować. Wysokie wartości temperatury powietrza i brak większych sum opadów przyczynią się ponownie do zagrożenia suszą.
Na górnej Wiśle początkowo prognozuje się wahania związane z przemieszczaniem się wód opadowych z opadów deszczu, które miały miejsce w ostatnich dniach lipca. Następnie prognozowana jest stabilizacja w strefie wody średniej i niskiej. W sobotę po opadach deszczu możliwe są niewielkie wzrosty w aktualnych strefach związane z opadami deszczu. Na środkowej i dolnej Wiśle prognozowane są na ogół niewielkie wahania związane z przemieszczaniem się wód opadowych w dół zlewni i stabilizacja stanów wody. Stany wody układać się będą w strefie wody niskiej, prognozowane wzrosty mogą sięgać strefy wody średniej.
W zlewniach dopływów górnej Wisły, początkowo obserwowany będzie spływ wód opadowych,
ale w kolejnych dniach prognozuje się opadanie poziomu wody w rzekach. Niewielkie wzrosty notowane będą w piątek i sobotę w związku z prognozowanymi opadami burzowymi (20-25 mm, lokalnie do 35 mm).
W zlewni Narwi i Bugu również prognozowana jest stabilizacja oraz powolne opadanie poziomu wody w rzekach. W zlewni górnej Narwi oraz w zlewni Biebrzy wciąż utrzymywać się będą średnie i wysokie stany wód, miejscami przy przekroczonych stanach ostrzegawczych.
W pozostałych zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły podobnie jak w pozostałej części dorzecza, prognozuje się wahania związane z przemieszczaniem się opadowych w dół zlewni.
A w kolejnych dniach prognozowana jest stabilizacja i spadki, głównie w strefie wody niskiej i średniej.
Na górnej Odrze przez cały okres prognozuje się opadanie poziomu wody w rzekach głównie w strefie wody niskiej i lokalnie średniej. Na środkowym odcinku Odry prognozowane są głównie wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz przemieszczaniem się wód opadowych. Na granicznym odcinku Odry przewidywane są niewielkie wahania stanów wody w aktualnych strefach.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowane są opady rzędu 30 mm w piątek. W ciągu dnia notować będziemy niewielkie wzrosty związane z opadami burzowymi. W pozostałej części okresu prognostycznego prognozuje się spadki.
Na Warcie i jej dopływach prognozowane są początkowo spadki stanów wody, a w weekend niewielkie wzrosty związane z opadami burzowymi. Od niedzieli ponownie zaznaczać się będzie stabilizacja lub opadanie stanów wody.
W zlewniach rzek Przymorza na ogół prognozowana jest stabilizacja lub spadki stanów wody, jedynie w piątek podczas prognozowanych opadów mogą występować wahania stanów wody.
Na stacjach wodowskazowych będących pod wpływem Bałtyku mogą występować wahania stanów wody.
Liczba stacji z przepływem niżówkowym (poniżej SNQ) znacznie spadła po opadach z ostatnich dni lipca. Sytuacja hydrologiczna krótkotrwale uległa poprawie. W najbliższym tygodniu liczba stacji z przepływem poniżej SNQ, w związku z upałami oraz prognozowanymi niewielkimi sumami opadów deszczu będzie ponownie stopniowo wzrastać.
Susza hydrologiczna
Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy jest cały czas bardzo niekorzystna.
Krótkotrwała poprawa nastąpiła po ciągłych opadach deszczu, które zanotowano w ostatni weekend lipca. Wówczas bardzo wydajne opady deszczu wystąpiły niemal w całym kraju, poza północno-zachodnim regionem Polski. Doszło wówczas do gwałtownych wzrostów na rzekach, zwłaszcza na Śląsku i do lokalnych, ale krótkotrwałych przekroczeń stanów ostrzegawczych (maksimum 10 przekroczeń progu ostrzegawczego nastąpiło w piątek).
W wyniku opadów wzrósł wskaźnik wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej 0-7 cm, osiągając w centrum i na południu wartość 90-100%. Niestety, głębsze warstwy gleby, a więc poniżej 28 cm nadal są bardzo suche, a wskaźnik wilgotności gleby na zachodzie i północnym-zachodzie jest miejscami poniżej 25%.
Prognozowane w nadchodzącym tygodniu wysokie wartości temperatury powietrza oraz niewielkie sumy opadów deszczu ponownie wpłyną na spadki stanów wody w rzekach i zmniejszenie się przepływu.
Dnia 29 lipca, w piątek przed opadami na 232 stacjach był notowany przepływ poniżej progu SNQ i była to rekordowa wartość w ciągu ostatnich 5 lat (2017-2022). Po opadach, liczba stacji z przepływem poniżej SNQ kształtowała się na poziomie 129 w poniedziałek 1 sierpnia, a dziś 4 sierpnia są już 152 stacje z bardzo niskim przepływem. Aktualnie w Polsce obowiązuje 71 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną dla poszczególnych zlewni.