Przejdź do treści

25.08.2022

IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (26 sierpnia-1 września 2022 r.)

Przed nami ostatnie dni z upałami, zwłaszcza na wschodzie oraz w centrum kraju. W piątek i sobotę burze na zachodzie kraju z intensywnymi opadami deszczu, w niedzielę strefa burz przemieści się w kierunku centrum i wschodu kraju. Od środy znaczne ochłodzenie.

Prognoza meteorologiczna

Burza w woj. kujawsko-pomorskim, 23.08.2022 r. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB
Burza w woj. kujawsko-pomorskim, 23.08.2022 r. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB

W piątek na południu i zachodzie oraz na północnym wschodzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu, w zachodniej połowie kraju lokalne burze z opadami do 30 mm i porywami wiatru do 70 km/h. Rano mogą się utrzymywać lokalne mgły ograniczające widzialność do 500 m. 2 BIURO PRASOWE IMGW-PIB Temperatura maksymalna wyniesie od 27°C na południowym zachodzie, nad morzem i w dolinach górskich do 33°C na wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami na zachodzie i krańcach południowych więcej chmur i tam przelotne opady deszczu, a lokalnie burze z opadami do 15 mm i porywistym wiatrem. Nad ranem lokalnie wystąpią mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 14°C do 19°C, w dolinach karpackich od 8°C do 13°C. Wiatr będzie na ogół słaby, wschodni i północno-wschodni.

W sobotę pogodnie, okresami więcej chmur, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju. Miejscami na zachodzie i południowym zachodzie lokalne burze z opadami deszczu do 20 mm, na Dolnym Śląsku i w Sudetach do 30 mm. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Temperatura maksymalna od 26°C na północnym zachodzie i w dolinach górskich do 33°C na wschodzie, lokalnie nad morzem około 24°C. Wiatr będzie na ogół słaby, zmienny.

W niedzielę pochmurno. Miejscami przelotne opady deszczu i burze z porywami wiatru do 70 km/h, na krańcach wschodnich pojawią się pod koniec dnia. W czasie burz lokalnie wystąpi grad. Temperatura maksymalna od 23°C, 24°C na zachodzie i południowym zachodzie do 32°C na krańcach wschodnich; chłodniej będzie nad morzem i w kotlinach sudeckich: około 21°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W poniedziałek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Miejscami na północy kraju wystąpią przelotne opady deszczu i burze z porywami wiatru do 70 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od około 18°C na Pomorzu i nad morzem do 27°C na wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich.

We wtorek pogodnie, na północy kraju okresami więcej chmur z przelotnym deszczem. Na północnym wschodzie możliwe burze z porywami wiatru do 60 km/h. Temperatura maksymalna od 21°C do 26°C, na Pomorzu i nad morzem od 18°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni.

W środę pochmurno i miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 18°C do 22°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północny.

W czwartek pogodnie, na północy kraju okresami pochmurno z przelotnym deszczem. Temperatura maksymalna od 18°C do 22°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

Weekend zapowiada się jeszcze burzowo – w miejscu wystąpienia opadów, szczególnie na Dolnym Śląsku możliwe są kolejne wzrosty stanów wody i dynamiczna sytuacja hydrologiczna. Po weekendzie burz będzie mniej i będą przeważnie słabsze, ale nadal nie można ich wykluczyć.

Susza na Wiśle w Warszawie, sierpień 2022 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB
Susza na Wiśle w Warszawie, sierpień 2022 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

Stany wody na Wiśle będą układały się głównie w strefie wody niskiej, a lokalnie średniej. W trakcie nadchodzącego tygodnia prognozowane są głównie wahania i stabilizacja stanu wody. Po Wiśle przemieszczać się będzie niewielkie wezbranie opadowe – również w strefie stanów niskich i średnich. Jedynie na górnej Wiśle, w wyniku spływu wód opadowych po burzach mogą nastąpić wzrosty stanu wody.

W zlewniach dopływów górnej Wisły spodziewane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody. Na niektórych rzekach w pierwszym okresie prognozy będzie trwał spływ wód opadowych. Na stacji Mizerów-Borki początkowo utrzymają się przekroczenia stanów umownych. Praktycznie przez cały okres prognozy możliwe są punktowe wzrosty stanów wody, miejscami gwałtowne, oraz punktowe podtopienia w wyniku możliwych lokalnych burz.

W zlewni Narwi i Bugu na ogół prognozowana jest dalsza stabilizacja oraz wahania stanu wody w rzekach w strefie wody niskiej i średniej, a lokalnie wysokiej. Wzrosty możliwe w wyniku opadów burzowych w niedzielę i po weekendzie.

W pozostałych zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły prognozuje się głównie stabilizację i stopniowe opadanie stanu wody. W przypadku wystąpienia intensywnego opadu burzowego, istnieje możliwość lokalnych gwałtownych wzrostów stanu wody do strefy wody wysokiej.

Na górnej Odrze początkowo występować wahania lub wzrosty stanów wody związane z prognozowanymi burzami, następnie prognozowane jest opadanie stanu wody w strefie wody średniej. Większa wahania mogą wystąpić na odcinku skanalizowanym rzeki, za sprawą pracy urządzeń hydrotechnicznych oraz w wyniku prognozowanych opadów burzowych w trakcie weekendu. Powyżej wodowskazu Ścinawa zaznaczy się niewielka tendencja spadkowa, a powyżej wzrosty.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowany jest na ogół przebieg wyrównany stanu wody z tendencją spadkową. Trwał będzie również dalszy spływ wód opadowych, miejscami z przekroczonymi stanami umownymi. W weekend w zlewniach lewostronnych dopływów górnej i środkowej Odry możliwe są kolejne intensywne opady deszczu. W ich wyniku może dojść do bardzo gwałtownych wzrostów stanów wody i lokalnych podtopień. Po weekendzie sytuacja będzie spokojniejsza pod względem opadów, jednak nadal trwać może spływ wód w dół zlewni – wystąpią dalsze przekroczenia stanów ostrzegawczych i lokalnie alarmowych.

Na Warcie i jej dopływach prognozowane są wahania oraz lokalna stabilizacja i spadki stanów wody. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Lokalnie w związku z prognozowanymi opadami burzowymi mogą wystąpić wzrosty lub wahania stanów wody – zwłaszcza w zlewni górnej Warty i górnej Prosny oraz w zlewniach zurbanizowanych.

W zlewniach rzek Przymorza na ogół prognozowane jest stabilizacja i spadki stanów wody lub w strefie wody średniej i niskiej, a tylko lokalnie wysokiej. Podobnie jak w pozostałej części kraju, w związku z prognozowanymi w weekend burzami mogą wystąpić miejscami gwałtowne wzrosty stanów wody lub podtopienia.

Na stacjach wodowskazowych będących pod wpływem Bałtyku mogą występować wahania i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej.

Liczba stacji z przepływem niżówkowym (poniżej SNQ) w trakcie tego tygodnia znacząco spadła w wyniku opadów atmosferycznych związanych z burzami oraz opadów ciągłych. Obecnie liczba stacji z przepływem poniżej SNQ wynosi 122. W weekend liczba stacji może nadal spadać w wyniku prognozowanych opadów i spływu wód w dół zlewni. W przyszłym tygodniu ich liczba może stopniowo rosnąć – opady nie będą już tak wysokie i będą bardzo lokalne.