Przejdź do treści

27.10.2022

IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (28 października-3 listopada 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

Najbliższy tydzień będzie przebiegać na ogół pod dyktando wyżów, a jedynie przejściowo zaznaczać się będą zatoki niżowe z frontami atmosferycznymi. Przez większą część tygodnia będzie bardzo ciepło jak na przełom października i listopada. Dopiero w drugiej połowie przyszłego tygodnia zacznie się stopniowo ochładzać.

W piątek poranek będzie w wielu miejscach mglisty. Mgły będą gęste i widzialność lokalnie będzie ograniczona nawet do około 100 m. Po ustąpieniu mgieł będzie na ogół pogodnie. Jedynie na północy kraju będzie więcej chmur i tam też miejscami występować będą słabe opady deszczu. Będzie ciepło, od 14°C na północnym wschodzie do aż 21°C na południowym zachodzie.

W sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami na północnym wschodzie i południowym wschodzie występować będą słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 15°C na północnym wschodzie do 21°C na południowym zachodzie. Odczuwalnie będzie nieco chłodniej za sprawą umiarkowanego wiatru, który nad morzem może w porywach osiągać do 55 km/h.

Niedziela przyniesie zróżnicowaną pogodę. Na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie, ale na południowym wschodzie dominować będą chmury z opadami deszczu. Zrobi się nieco chłodniej na północnym wschodzie kraju, tam od 12°C do 14°C. Najcieplej będzie na południowym zachodzie, tam nawet do 22°C.

Ostatni dzień października – poniedziałek – będzie słoneczny i bardzo ciepły. Temperatura maksymalna od 15°C na północnym wschodzie do 22°C na południowym zachodzie; jedynie nad morzem będzie nieco chłodniej, od 12°C do 16°C.

We wtorek na niebie pojawi się więcej chmur. Lokalnie na wschodzie i północy mogą występować słabe opady deszczu. Wciąż będzie ciepło, od 14°C nad morzem do 21°C na południu Polski. Odczuwalnie będzie nieco chłodniej, bo wiatr okresami będzie porywisty.

W środę powróci pogodna aura, ale zrobi się już chłodniej. Temperatura maksymalna nie będzie już osiągać 20°C i będzie od 12°C nad morzem do 18°C na południu.

W czwartek wzrośnie zachmurzenie i miejscami występować będą opady deszczu. Zrobi się chłodno, od 11°C do 15°C, a w połączeniu z porywistym wiatrem, odczuwalnie będzie jeszcze chłodniej.

Prognoza hydrologiczne

Najbliższy tydzień to kolejna porcja ciepłego powietrza ukształtowanego na południu Europy, któremu towarzyszyć będą opady jedynie na północy kraju. Sumy opadów będą niewielkie. Taka aura o tej porze roku przyczyni się do stopniowego, powolnego opadania poziomu wody w rzekach oraz stabilizacji na północny kraju.

Na całej Wiśle prognozowana jest stabilizacja oraz spadki głównie w strefie wody niskiej, jedynie lokalnie w strefie wody średniej. Niewielkie wahania na rzece związane są z przemieszczaniem się wód opadowych z zeszłych dni i pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Na dopływach Wisły wystąpi głównie stabilizacja i opadanie stanów wody na ogół w strefie wody średniej i niskiej. Strefa wody wysokiej będzie utrzymywać się tylko punktowo. W trakcie weekendu w związku z prognozowanymi opadami w zlewniach dopływów dolnej Wisły możliwe są lokalne wahania stanów wody w obecnych strefach.

W zlewni Narwi i Bugu przeważać będzie stabilizacja i opadanie stanu wody w strefie wody średniej i niskiej. Możliwe są też wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Stan wody górnej Odry będzie miał słabą tendencję spadkową w strefie wody niskiej. Na Odrze skanalizowanej mogą występować wahania stanu wody wywołane pracą urządzeń wodnych, na ogół w strefie wody średniej. Stan wody środkowej Odry swobodnie płynącej będzie układał się przeważnie w strefie wody niskiej, lokalnie także w strefie wody średniej i będzie miał tendencję spadkową z niewielkimi wahaniami. Na dolnej Odrze utrzymywać się będą niewielkie wahania przy tendencji spadkowej głównie w strefie wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą miały na ogół wyrównany przebieg lub tendencję spadkową w strefie stanów średnich i niskich, a lokalnie wysokich. Większe wahania i wzrosty stanów do strefy wody wysokiej będą możliwe zwłaszcza na Bystrzycy, Kwisie i Bobrze, w związku z pracą zbiorników energetycznych. W Odolanowie na Baryczy przekroczenie stanu ostrzegawczego będzie się utrzymywało, przy tendencji spadkowej.

Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest głównie stabilizacja oraz spadki stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty oraz wahania wskutek oddziaływania urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody niskiej i średniej.

W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim oraz na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewidywane są wahania poziomów wody na ogół z tendencją spadkową do strefy wody średniej.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą się wahać w strefie wody średniej i niskiej, a w weekend niewielkie wahania będą związane z prognozowanymi na północy kraju opadami deszczu.

Susza hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w ostatnim tygodniu nie uległa większej zmianie. Aktualnie w Polsce obowiązuje 23 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną dla poszczególnych zlewni, a na 41 stacjach notowany jest przepływ poniżej wartości progowej SNQ. Jest to o 9 stacji mniej niż przed tygodniem.

Wskaźnik wilgotności gleby w rejonach górskich w warstwie przypowierzchniowej nadal pozostaje powyżej 80%. Po opadach wilgotność najpłytszej warstwy gleby wzrosła i tylko lokalnie wynosi 40-45%. W warstwie 7-28 cm gleba nadal pozostaje dość wilgotna, ale już w niższych warstwach wartość wskaźnika na zachodzie wynosi lokalnie poniżej 30%.

W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie stopniowo rosła, zwłaszcza w południowej części kraju. Na północy w związku z częstszymi opadami sytuacja nie będzie ulegać większym zmianom.