Przejdź do treści

17.08.2023

IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (18-24.08.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Nadchodzący tydzień będzie kontynuacją upalnej i gorącej aury na przeważającym obszarze kraju, z temperaturami przekraczającymi 30°C; chłodniej jedynie na wybrzeżu, tam około 22°C. Najcieplejszym dniem będzie czwartek z temperaturą 35°C na Mazowszu. Okresami występować będą przelotne opady deszczu i burze z porywistym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu, możliwy także grad.

W weekend zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego i przelotne opady deszczu oraz burze, także z gradem. W burzach prognozowana wysokość opadów od 20 mm do 30 mm. Temperatura w nocy wyniesie od 13°C do 21°C, a w ciągu dnia od 25°C do 33°C, tylko nad morzem od 20°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w burzach w porywach do 70 km/h, z kierunków wschodnich, skręcający w niedzielę na zachodni i północno-zachodni.

Lato na Mazowszu. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB
Lato na Mazowszu. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB

W poniedziałek i wtorek zachmurzenie na ogół umiarkowane oraz gdzieniegdzie na północy kraju przelotny deszcz. Noce nieco chłodniejsze, bo temperatura wyniesie od 12°C do 17°C; nieco chłodniej także w ciągu dnia od 25°C do 28°C, tylko na wybrzeżu, Pomorzu i w rejonach podgórskich od 19°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich i północnych.

W środę słonecznie, tylko na wybrzeżu więcej chmur. Temperatura minimalna od 11°C do 17°C, a maksymalna od 25°C do 30°C, tylko na krańcach północnych od 22°C do 24°C. Wiatr słaby zmienny.

W czwartek na południu, w centrum i na wschodzie słonecznie; na północnym zachodzie zachmurzenie umiarkowane oraz przelotny deszcz i burze z gradem. Temperatura minimalna od 13°C do 20°C. Wzrost temperatury maksymalnej od 27°C do 35°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni. W burzach porywy wiatru do 70 km/h.

Prognoza synoptyczna na kolejne 6 dni. | https://meteo.imgw.pl/
Prognoza synoptyczna na kolejne 6 dni. | https://meteo.imgw.pl/

 

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Do końca weekendu towarzyszyć nam będzie upalna i burzowa aura. Intensywne opady deszczu będą stwarzać ryzyko gwałtownych wzrostów stanów wody i lokalnych podtopień. Początek następnego tygodnia będzie spokojniejszy zarówno pod względem pogodowym, jak i hydrologicznym.

Dorzecze Wisły

W nadchodzącym tygodniu na górnej Wiśle prognozowane są głównie spadki lub wahania stanów wody w strefie wody niskiej i średniej. Pod wpływem prognozowanych burz i opadów może wytworzyć się niewielka fala wezbraniowa, która przemieszać się będzie w dół rzeki, powodując odcinkowe wzrosty. Na środkowej i dolnej Wiśle dominować będą spadki stanu wody, również w strefie wody niskiej i średniej. 

W zlewniach dopływów górnej Wisły prognozowane są na ogół spadki i stabilizacja stanów wody. Lokalnie, w związku z prognozowanymi opadami burzowymi, które mogą być intensywne szczególnie w okresie od czwartku do soboty, w zlewniach rzek górskich, na mniejszych ciekach
oraz na obszarach zurbanizowanych spodziewane są gwałtowne wzrosty stanów wody. W przypadku kumulacji opadu niewykluczone będą lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo nawet alarmowych. Na obszarach miejskich nie można wykluczyć lokalnych podtopień. Od poniedziałku wraz z ustąpieniem upałów, zmniejszą się warunki do występowania silnych zjawisk konwekcyjnych. Na rzekach obserwować będziemy spływ wody opadowej oraz stabilizację i opadanie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

W zlewni Bugu i Narwi prognozowane są na ogół stabilizacja i spadki stanu wody. Lokalnie możliwe są wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych i możliwymi opadami (w pierwszych dniach prognozy) – stany wody układać się będą w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.

W zlewniach pozostałych dopływów środkowej i dolnej Wisły przewidywane są stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie wahania w obecnych strefach stanów wody. W pierwszej połowie okresu prognozy mogą pojawić się lokalne wahania spowodowane prognozowanymi opadami konwekcyjnymi.

Jezioro Bachotek (woj. kujawsko-pomorskie), 16.08.2023 r. Fot. Dariusz Witkowski | IMGW-PIB
Jezioro Bachotek (woj. kujawsko-pomorskie), 16.08.2023 r. Fot. Dariusz Witkowski | IMGW-PIB

Dorzecze Odry

Na górnej Odrze prognozowane są początkowo wzrosty stanów wody związane z opadami burzowymi. Na Odrze środkowej dominować będzie stabilizacja stanów wody, lokalnie zaznaczą się wahania zależne od spływu wód opadowych oraz pracy urządzeń hydrotechnicznych.
Na Odrze swobodnie płynącej mogą zaznaczyć się wahania i wzrosty, a na Odrze granicznej przeważać będą spadki. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody niskiej i średniej. 

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry do niedzieli prognozujemy większe wahania i wzrosty stanów wody – w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. W związku z intensywnym opadem deszczu o charakterze burzowym możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych. Na obszarach zurbanizowanych istnieje ryzyko wystąpienia punktowych podtopień w przypadku szczególnie intensywnych opadów. Największe wzrosty stanów wody są spodziewane na lewostronnych dopływach górnej i środkowej Odry. Po weekendzie sytuacja hydrologiczna zacznie ulegać stabilizacji, zaznaczą się też stopniowe spadki stanów wody.
Na Warcie i jej dopływach przewidywane są głównie spadki i stabilizacja, lokalnie wahania i wzrosty stanów wody spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych, a początkowo również opadami burzowymi. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Żuławach i na Zalewie Wiślanym prognozowane są wahania poziomów wody, w trakcie weekendu pod wpływem silnego wiatru mogą nastąpić również wzrosty poziomu wody – do strefy wody wysokiej. Krótkotrwale może dojść do przekroczeń stanów ostrzegawczych, szczególnie w rejonie Zalewu Szczecińskiego (stacja Trzebież).

Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są na ogół wahania stanów wody w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. 


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej na przestrzeni ostatnich 7 dni uległa pogorszeniu. Obecnie notujemy 146 stacji z przepływem poniżej SNQ. Jest to o 40 stacji więcej niż tydzień temu. W ciągu mijającego tygodnia liczba stacji z przekroczeniami SNQ ulegała znacznemu wzrostowi na skutek wysokich wartości temperatury powietrza i przelotnych opadów jedynie o charakterze lokalnym. 

Po znaczącej poprawie warunków wilgotnościowych na początku miesiąca, ostatnie upalne dni przyczyniły się do spadku wilgotności gleby w jej przypowierzchniowej warstwie (0-7 cm). W centrum, na północy, wschodzie i lokalnie na zachodzie Polski wilgotność gleby znowu spadła poniżej 40%, a lokalnie nawet poniżej 25%. Sytuacja jest nieco lepsza w warstwie 7-28 cm – tam obserwujemy głównie wartości powyżej 50%. Tylko punktowo w centrum i na wschodzie kraju wskaźnik wilgotności spadł poniżej 30%. Najmniej wilgoci jest w warstwie gleby 28-100 cm.
W tym przypadku dominują  obszary z wilgotnością 5-30%, lepsza sytuacja panuje jedynie na południu Polski.

Aktualnie w Polsce obowiązuje 45 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Część ostrzeżeń w północnej i zachodniej Polsce została odwołana w związku ze wzrostem przepływów powyżej granicy SNQ. W nadchodzącym tygodniu sytuacja pod kątem niżówki ponownie będzie się pogarszać, a liczba stacji z przepływem poniżej SNQ wzrastać. Przyczyni się do tego ciepła i sucha pogoda. Prognozowane w weekend opady o charakterze burzowym nie wpłyną znacząco na poprawę sytuacji.

 

Suma skumulowanego opadu od początku sierpnia 2023.
Suma skumulowanego opadu od początku sierpnia 2023.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ

 

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 17.08.2023 r.
Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 17.08.2023 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 17.08.2023 r. godz. 8:00.
Stan wody na rzekach w Polsce 17.08.2023 r. godz. 8:00.