Przejdź do treści

07.04.2022

IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni

Prognoza meteorologiczna

Pogodę w najbliższym tygodniu zdominuje silny wiatr ze średnimi prędkościami od 45 do 50 km/h. W porywach prędkość wiatru będzie osiągać do 85 km/h; mocniej powieje na morzem, do 90 km/h, i w górach, do 120-130 km/h. W piątek wieczorem wiatr zacznie słabnąć, nad morzem spokojniej dopiero w niedzielę/poniedziałek. Będzie pochmurnie z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Miejscami wystąpią burze z krupą śnieżną. Od wtorku mniej opadów.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Na północy i gdzieniegdzie na południu wystąpią opady deszczu ze śniegiem. Możliwe burze, w trakcie których mogą pojawić się opady krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od 6°C na północy, około 9°C w centrum, do 13°C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr umiarkowany i dość silny, zachodni, w porywach do 85 km/h. Mocniej powieje na wybrzeżu, do 50 km/h, a w porywach do 90 km/h, oraz w górach: w Sudetach porywy do 110 km/h, w Karpatach do 120 km/h. Wysoko w Tatrach zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z piątku na sobotę nadal dużo chmur, większe przejaśnienie możliwe tylko na północy. W południowej części Polski opady deszczu i deszczu ze śniegiem (do 12-15 mm), w górach śniegu (przyrost pokrywy o 10 cm). Temperatura od 0°C do 3°C, cieplej na południowym wschodzie do 6°C, a lokalnie na Pomorzu mróz do –1°C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich, w południowo wschodniej części kraju skręcający na południowy. Na wybrzeżu wystąpią jeszcze porywy wiatru do 65 km/h, w rejonach podgórskich Karpat i w Sudetach do 60 km/h, a wysoko w Karpatach do 100 km/h.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotne opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, w górach śniegu (w Tatrach przyrost pokrywy o 10 cm). Na południowym wschodzie i na zachodzie Polski burze, w czasie których może padać krupa śnieżna. Temperatura maksymalna do 6-9°C, cieplej na krańcach południowo-wschodnich – od 12°C do 15°C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, porywisty (miejscami do 70 km/h), z kierunków zachodnich. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 90 km/h, w Sudetach do 70 km/h.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, lokalnie deszcz ze śniegiem. Temperatura minimalna od –2°C do 3°C. Temperatura maksymalna od 6°C do 10°C, chłodniej około 1°C w kotlinach karpackich. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, na wybrzeżu w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni.

W poniedziałek w całym kraju pochmurnie. Wystąpią przelotne opady deszczu, a lokalnie na południowym zachodzie również deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna w nocy od –2°C na południu do 2°C na wybrzeżu. W rejonach podgórskich możliwe spadki do –5°C. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od 6°C na północy do 10°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, na południowym zachodzie porywisty, północno-zachodni.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Na południu i południowym wschodzie możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna w nocy od –4°C na południu, –2°C w centrum, do 2°C na wybrzeżu. Temperatura w ciągu dnia wzrośnie do 6°C nad morzem i 12°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany. Miejscami na południu wiatr porywisty.

W środę przeważnie pogodnie, jedynie na wschodzie więcej chmur – tam możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od –3°C do –1°C na przeważającym obszarze kraju, 3°C nad morzem. Temperatura maksymalna od 6°C nad morzem i terenach podgórskich do 13°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie na południowym wschodzie porywisty, z kierunków północnych, na zachodzie wschodni.

W czwartek zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane. Lokalnie więcej chmur i możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od –3°C na południowym wschodzie  i południu do 2°C nad morzem. Temperatura maksymalna od 6°C na północnym wschodzie do 14°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie na południowym wschodzie porywisty, z kierunków północnych, na zachodzie wschodni.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

Do końca weekendu na rzekach należy spodziewać się przede wszystkim wahań i lokalnych wzrostów stanu wody spowodowanych opadami, spływem wód roztopowo – opadowych a na Wybrzeżu również silnym wiatrem. Po weekendzie sytuacja powinna się uspokoić a poziomy wód wykazywać tendencję spadkową.

Na górnej Wiśle początkowo prognozowana jest stabilizacja lub lokalne wahania stanów wody w strefie stanów średnich. W dalszej części okresu prognostycznego zaznaczą się wzrosty związane ze spływem wód opadowo-roztopowych. Na środkowej Wiśle prognozowana jest stabilizacja lub niewielkie spadki, poniżej ujścia Narwi mogą zaznaczyć się wzrosty stanów wody w strefie stanów średnich. Na dolnej Wiśle stany wody do końca weekendu będą ulegały głównie niewielkim wzrostom w strefie stanów średnich. Po weekendzie stabilizacja.

Na dopływach Wisły przez większość najbliższego tygodnia występować będą wahania i wzrosty stanów wody w związku z prognozowanymi opady deszczu i spływem wód opadowo-roztopowych. W mniejszych zlewniach karpackich dopływów Wisły zaznaczą się dobowe wahania poziomu wody spowodowane tajaniem pokrywy śnieżnej w górach. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej i wysokiej, punktowo niskiej. Punktowo możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Od niedzieli przeważać będzie stabilizacji i spadki.
W zlewni Narwi i zlewni Bugu przewiduje się początkowo stabilizację i wzrosty stanu wody, związane ze spływem wód opadowo-roztopowych oraz miejscami wahania, związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych - w strefie wody średniej, lokalnie w niskiej i wysokiej. Pod koniec okresu prognostycznego stabilizację i spadki w aktualnych strefach.

Na górnej Odrze prognozowany jest na ogół wyrównany przebieg stanów wody w strefie stanów średnich, po weekendzie lokalnie możliwe są niewielkie wahania. Na skanalizowanym odcinku Odry środkowej przewidywana jest na ogół wahania wywołane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowane są stabilizacja i nieznaczne wahania poziomów wody w strefie wody średniej i niskiej. Na dolnej Odrze do końca weekendu prognozowane są wzrosty i wahania, szczególnie w ujściowym odcinku, w strefie wody średniej i niskiej. Po weekendzie stabilizacja w aktualnych strefach.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą przeważnie ulegały wahaniom. Lokalnie wystąpią wzrosty spowodowane opadami oraz ,początkowo do niedzieli, prognozowany jest trend rosnący stanów w na ogół w strefie wody średniej i do strefy wody wysokiej. Punktowo osiągnięte mogą zostać stany ostrzegawcze.  Większe zmiany  stanu wody występować będą również poniżej budowli hydrotechnicznych szczególnie na Bobrze, Kwisie, Małej Panwi.
Na Warcie prognozowana jest głównie stabilizacja stanów wody, lokalnie wzrosty lub spadki, w strefie stanów niskich, lokalnie średnich. W zlewniach dopływów Warty przeważać będzie stabilizacja i wzrosty stanów wody, lokalnie spadki. Mogą wstąpić także wahania spowodowane oddziaływaniem urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.

Na Wybrzeżu za do niedzieli za sytuację hydrologiczną będzie odpowiadać głownie silny wiatr, a lokalnie również opady deszczu. W ciągu najbliższej dni poziomy wody wzdłuż Wybrzeża będą się wahać głównie w strefie stanów średnich, z tendencją wzrostową. W ujściowym odcinku Odry i na Zalewie Szczecińskim prognozowane są wzrosty poziomów wody w strefie stanów niskich i średnich. Na Żuławach i Zalewie Wiślanym poziomy wody będą układały się w strefie stanów średnich, lokalnie niskich, przeważnie z tendencją spadkową. Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego prognozowane są wahania i miejscami wzrosty stanów wody w strefie stanów średnich i niskich. Od niedzieli stabilizacja i spadki.