Przejdź do treści

05.05.2022

IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (6-12 maja 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

Początek weekendu przyniesie nam dość zróżnicowaną pogodę. Wilgotne i ciepłe masy powietrza napływające z południowego zachodu będą sprzyjały tworzeniu się burz, z porywami wiatru do 70 km/h i możliwymi opadami gradu. Na początku tygodnia nieco się ochłodzi. Cieplej, miejscami znacznie powyżej 20°C, w środę i czwartek.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, jedynie na wybrzeżu na ogół słonecznie. W całej Polsce, z wyjątkiem północno-zachodniej części kraju, wystąpią przelotne opady deszczu oraz burze (w nich opady do 25 mm), lokalnie z gradem. W nocy z piątku na sobotę na północy oraz w kotlinach górskich lokalnie utworzą się mgły ograniczające widoczność do 300 m. Temperatura w nocy od 5°C do 10°C, chłodniej będzie tylko na północnym zachodzie – około 3°C. Temperatura maksymalna w dzień do 13°C na wybrzeżu, około 19°C na przeważającym obszarze Polski, do 21°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z przewagą kierunków zachodnich. W czasie burz spodziewamy się porywów wiatru do 70 km/h.

W sobotę będzie dość pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Na południu i południowym wschodzie miejscami mogą wystąpić burze, niewykluczony jest także drobny grad.
W nocy na południu i wschodzie oraz na Kujawach możliwe mgły ograniczające widoczność do 300 m. Temperatura minimalna od 4°C północnym wschodzie, około 7°C w centrum, do 11°C na południowym wschodzie. W dzień najchłodniej nad morzem i w kotlinach górskich, ok 12°C, na północnym wschodzie 16-17°C, w centrum i na zachodzie do 21-22°C. Wiatr słaby, na północy umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz umiarkowany i porywisty.

W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju oraz na północy. Na południu możliwe burze. Temperatura minimalna od 3°C na północnym zachodzie do 12°C na południowym wschodzie. Temperatura maksymalna od 12°C na północnym wschodzie do 19°C na południu; chłodniej nad morzem – około 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, nad morzem wiatr porywisty.

W poniedziałek nieco chłodniej, ale pogodnie. Więcej chmur na południu i tam popołudniu możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od –2°C na północnym wschodzie, około 2°C w centrum, do 7°C na południu. Przygruntowe przymrozki do –3°C na północy i miejscami w centrum kraju. Temperatura maksymalna w dzień od 12°C na wschodzie do 17°C na zachodzie; chłodniej nad samym morzem oraz w kotlinach karpackich – około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich.

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane i bez opadów. Temperatura minimalna od 2°C na wschodzie i południu (lokalnie przygruntowe przymrozki do około –2°C) do 7°C na północnym zachodzie; na Podhalu około –2°C. Temperatura maksymalna od 13°C na północy i w kotlinach karpackich do 22°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

W środę zdecydowanie cieplej. Na północy kraju pochmurno z przelotnymi opadami deszczu, na pozostałym obszarze pogodnie i więcej słońca. Temperatura minimalna od 5°C do 11°C, na Podhalu około 3°C. Temperatura maksymalna od 18°C na wschodzie do 26°C na zachodzie; chłodniej nad morzem – od 13°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

W czwartek pochmurno z opadami deszczu i burzami. Temperatura minimalna od 6°C na Podhalu do 14°C na zachodzie. Temperatura maksymalna od 14°C północnym wschodzie i północy do 25°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

W pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia sytuacja będzie dość dynamiczna. Prognozowane burze i związane z nimi intensywne opady deszczu będą powodować lokalne wzrosty i wahania stanów wody. Po weekendzie opadów będzie zdecydowanie mniej i sytuacja ustabilizuje się.

Początkowo, na górnej Wiśle obserwowane będą wahania w strefie wody średniej, związane ze spływem wód opadowych. Na środkowej i dolnej Wiśle prognozuje się stabilizację w strefie wody średniej. Od weekendu na górnej Wiśle zaznaczy się głównie stabilizacja oraz lokalne wahania stanów wody. Na środkowym i dolnym odcinku Wisły przewidywane są niewielkie wahania lub wzrosty związane ze spływem wód opadowych z pozostałych części dorzecza, a potem stabilizacja stanów wody. Stany wody na Wiśle będą układać się głównie w strefie wody średniej.

W miejscach prognozowanych opadów burzowych w pierwszych dniach prognozy w zlewni górnej i środkowej Wisły prognozowane są lokalne wzrosty i wahania stanów wody, głównie w strefie stanów średnich, ale na mniejszych ciekach, zwłaszcza górskich i zurbanizowanych, przy szczególnie intensywnych opadach stany wody mogą osiągnąć strefę wody wysokiej, a punktowo przekroczyć stan ostrzegawczy. Na pozostałych rzekach w dorzeczu Wisły przewidywana jest stabilizacja lub wahania stanów wody. Od weekendu na całym obszarze sytuacja hydrologiczna będzie się stabilizować.

Na górnej Odrze do weekendu należy spodziewać się wahań z tendencją wzrostową, związanych z prognozowanymi opadami burzowymi. Na Odrze środkowej prognozowane są wahania stanów wody spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na dolnym odcinku Odry przewidywana jest stabilizacja lub niewielkie wahania stanów wody. Stany wody na Odrze będą na ogół układać się w strefie stanów średnich.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry w pierwszych dniach okresowo będą występować wzrosty lub wahania stanów wody związane z prognozowanymi opadami burzowymi. Po weekendzie oczekiwany jest głównie trend spadkowy stanów wody, lokalnie wahania oraz wyrównany przebieg. Słaba tendencja rosnąca początkowo może utrzymywać się jeszcze w ujściowych odcinkach rzek oraz w zlewniach nizinnych, szczególnie prawostronnych dopływów środkowej Odry. Największe zmiany stanów wody będą występowały na skutek pracy urządzeń piętrzących, m.in. na Bystrzycy, Bobrze oraz na Kwisie. Stany wody będą  układały się w strefie wody średniej, lokalnie niskiej oraz wysokiej – głównie w pierwszej części okresu.

Na Warcie prognozowane są stabilizacja i spadki stanów wody. Na dopływach Warty również  przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody. Jedynie przed weekendem w górnej części zlewni możliwe są lokalne wzrosty stanów wody. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej a punktowo wysokiej.

W ciągu najbliższych dnia wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewidywane są wahania i stabilizacja poziomów wody w strefie wody średniej.
Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego i do Zatoki Gdańskiej stany wody będą wahać się w strefie stanów średnich i niskich.