IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (13-19 maja 2022 r.)
Prognoza meteorologiczna
W piątek i sobotę niewielkie opady deszczu, a na południu kraju możliwe słabe burze. Od niedzieli na ogół bez opadów. Od poniedziałku ponownie napływ powietrza bardzo chłodnego i możliwe przymrozki.
W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słabe przelotne opady deszczu, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w południowej części Wielkopolski bez opadów. Na południu kraju lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 16°C na północy do 24°C na południowym zachodzie, nad morzem od 12°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem gdzieniegdzie dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni. W czasie burz i w Karpatach porywy wiatru do 65 km/h.
W sobotę na północy kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami słabe przelotne opady deszczu. Poza tym pogodnie. Temperatura od 14°C na Suwalszczyźnie do 20°C w centrum i 23°C na południowym zachodzie, lokalnie nad morzem od 11°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, nad morzem i na Pomorzu okresami dość silny i silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich.
W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, na Suwalszczyźnie okresami duże z przelotnym deszczem. Temperatura od 14°C na Suwalszczyźnie do 19°C w centrum i 23°C na południowym zachodzie, lokalnie nad morzem od 11°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.
Od poniedziałku do czwartku na ogół pogodnie i bez opadów.
W poniedziałek jeszcze umiarkowanie ciepło, od około 15°C na Suwalszczyźnie i nad morzem do 19°C w centrum i 22°C na południu.
W kolejnych dniach zacznie napływać z północy chłodniejsze powietrze.
Noc z poniedziałku na wtorek i kolejne noce z przygruntowymi przymrozkami na północy i północnym wschodzie Polski do -2°C, a temperatura minimalna mierzona na wysokości 2 m około 0°C.
Temperatura maksymalna we wtorek i środę od 12°C, 14°C na północnym wschodzie do 20°C, 22°C na zachodzie.
W czwartek może być nieco cieplej.
Mapa prognozowanych zagrożeń meteorologicznych (przymrozki) w niedzielę (15 maja) i noc z niedzieli na poniedziałek (15/16 maja 2022 r.) | https://meteo.imgw.pl/
Szczegółowa prognoza hydrologiczna
Początek okresu prognostycznego przyniesie bardzo dynamiczną sytuację pogodową na południu i wschodzie kraju. Prognozowane są burze z gradem i towarzyszące im intensywne opady deszczu, które mogą dać sumy rzędu 20-25 mm. W zlewniach rzek górskich i na obszarach zurbanizowanych mogą zaznaczyć się wzrosty stanu wody, lokalnie do strefy wody wysokiej. W kolejnych dniach czeka nas stabilizacja sytuacji hydrologicznej i dalsze spadki. Początek przyszłego tygodnia przyniesie też ochłodzenie.
Na Wiśle przeważać będzie strefa wody średniej, a lokalnie strefa wody niskiej. Na całym odcinku rzeki prognozowane są niewielkie wahania stanu wody, przy ogólnej tendencji spadkowej.
W czwartek, w miejscach prognozowanych opadów burzowych (wschodnia i południowa część Polski) w zlewni górnej Wisły prognozowane są lokalne wzrosty i wahania stanów wody, głównie w strefie stanów średnich, ale na mniejszych ciekach, zwłaszcza górskich i zurbanizowanych, przy kumulacji opadu burzowego może dojść lokalnie do wzrostów do strefy wody wysokiej. Na pozostałych rzekach w dorzeczu Wisły przewidywana jest stabilizacja, spadki i wahania stanów wody. W weekend sytuacja na dopływach Wisły zacznie się stabilizować, a stany wody będą opadać w strefie wody średniej i do strefy wody niskiej. W drugiej części okresu prognostycznego rosła będzie liczba stacji z przepływem niżówkowym (poniżej SNQ).
Na Odrze prognozowana jest głównie stabilizacja stanu wody, przy ogólnej tendencji do opadania. Większe wahania i wzrosty zaznaczą się jedynie na odcinku skanalizowanym rzeki, za sprawą pracy urządzeń hydrotechnicznych. Stan wody Odry będzie układał się w strefie wody średniej i niskiej.
W zlewniach dopływów Odry prognozowany jest przeważnie przebieg wyrównany stanu wody lub spadki w strefie wody średniej i niskiej, a także wahania stanu wody poniżej zbiorników. Lokalnie, na lewostronnych dopływach Odry utrzymywać się jeszcze będzie strefa wody wysokiej, głównie za sprawą pracy urządzeń hydrotechnicznych. Na dopływach górnego Bobru mogą zaznaczyć się wahania i lokalne wzrosty stanu wody, w następstwie topnienia pokrywy śnieżnej w górnych partiach Karkonoszy. W związku z niskimi stanami wody i zmniejszonym przepływem, zwłaszcza w zlewni Warty, istnieje możliwość wydania kolejnych ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W nadchodzącym tygodniu na zachodzie kraju nie będzie wydajnych opadów deszczu, które mogły by poprawić sytuację pod kątem niżówki hydrologicznej.
W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym oraz na Żuławach prognozowane są głównie wahania stanów wody w strefie wody średniej. Większe wzrosty mogą wystąpić w weekend w związku z prognozowanym silnym wiatrem z sektora zachodniego. Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są wahania stanów wody w strefie wody średniej i niskiej.