Przejdź do treści

30.07.2021

IMGW-PIB: Prognoza modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast na okres od 30 lipca do 14 sierpnia

Prognoza pogody – dla jednych lekka ciekawostka w gąszczu doniesień z całego świata, dla innych najważniejsza informacja determinująca plany na najbliższą i dalszą przyszłość. Biznes, samorządowcy, rolnicy, ubezpieczyciele, organizatorzy imprez plenerowych – coraz większa rzesza ludzi jest zainteresowana zweryfikowaną prognozą warunków atmosferycznych. Czy w związku z nasilającą się zmianą klimatu, przewidywanie pogody stanie się elementem determinującym ogólnoświatowy ład?

Poniżej prezentujemy prognozę modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast na okres od 30 lipca do 14 sierpnia. Obliczenia wskazują, że w nadchodzący weekend pogoda będzie zróżnicowana na południu, wschodzie i miejscami w centrum kraju. W związku z przemieszczaniem się nad Polską pofalowanego frontu atmosferycznego, w tych regionach możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu, burz z gradem i silnymi porywami wiatru. Będzie znów niebezpiecznie. Bardzo gorąco na południowym wschodzie kraju, gdzie temperatury dojdą do 30°C, chłodniej nad resztą Polski. Co nastąpi w kolejnych dniach? Zapraszamy do zapoznania się naszymi prognozami.

WRF-GFS Medium-Range Forecast (temperatura na 2 m w °C): https://www.youtube.com/watch?v=gFYK4CqYZtg


WRF-GFS Medium-Range Forecast (opad 3-godzinny w mm): https://www.youtube.com/watch?v=QLBfdBd7hCo


WRF-GFS Medium-Range Forecast (wiatr w m/s): https://www.youtube.com/watch?v=JMTfWCcNh0o


WRF-GFS Medium-Range Forecast (temperatura powierzchni gruntu): https://www.youtube.com/watch?v=fodFKMKxH1c

 

Obliczenia są wykonywane w prognostycznym systemie pogodowym WRF METEOPG, operacyjnie pracującym w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej na superkomputerze TRYTON. Prognozy z WRF METEOPG powstają we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym, na mocy porozumienia o współpracy z 2019 r. koordynowanego przez prof. Mariusza J. Figurskiego.

Prezentowana prognoza jest wynikiem obliczeń numerycznego modelu pogodowego i nie jest weryfikowana przez synoptyków.

Czy pogoda i klimat zmienią historię świata? Z raportu “Implications of Climate Change for the U.S. Army”,  opublikowanego przez United States Army War College, możemy dowiedzieć się, że w ciągu nadchodzących pięćdziesięciu lat zmiana klimatu będzie stanowić coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Według analityków zwiększona częstotliwość ekstremalnych zjawisk klimatycznych przyczyni się do niepokojów społecznych. W wyniku podniesienia się poziomu mórz i zalania niektórych zaludnionych obszarów wystąpią masowe migracje ludności. Problemem stanie się dostęp do słodkiej wody. Przez susze zakłócona może zostać praca elektrowni atomowych, co spowoduje przerwy w dostawach prądu. Autorzy raportu stwierdzają, że głównym celem armii USA powinno stać się obecnie bezpieczeństwo wewnętrzne, ale są świadomi m.in. rodzącej się rywalizacji mocarstw o zasoby surowców i arktyczne szlaki komunikacyjne, które stają się dostępne w wyniku topnienia lodu arktycznego.

Przedstawione wyniki są zbieżne z wnioskami, jakie publikują naukowcy z innych amerykańskich uczelni i instytutów badawczych, a także z analizami przestawianymi w kolejnych raportach IPCC. Również polscy badacze wskazują, że zmiana klimatu będzie w najbliższych dekadach na tyle poważna, że służby i instytucje dobra publicznego zostaną postawione przed ogromnym wyzwaniem utrzymania na odpowiednim poziomie usług dla społeczeństwa i gospodarki”. – komentuje Profesor Mirosław Miętus, Z-ca Dyrektora IMGW-PIB. – „Trzeba być jednak przygotowanym na to, że jakość naszego życie ulegnie zmianie. Ważnym głosem w tej dyskusji będzie kolejny 6 Raport I Grupy Roboczej IPCC, który ma być opublikowany w przeciągu kilkunastu najbliższych dni”.