Przejdź do treści

14.06.2022

IMGW-PIB: Prognoza pogody na długi czerwcowy weekend 15-19.06.2022 r.

W najbliższych dniach czeka nas zmienna aura. Sporo słońca, na przemian z chmurami i przelotnym deszczem. W czwartek i w niedzielę lokalnie wystąpią burze. Będzie coraz cieplej.
W sobotę na zachodzie, a w niedzielę na południu kraju temperatura może przekroczyć 30°C. Chłodniej nad morzem.

W środę na zachodzie i południu Polski sporo słońca. Na pozostałym obszarze po południu wystąpią lokalne, słabe i przelotne opady deszczu. Na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu możliwe burze. Temperatura maksymalna w dzień od około 18°C nad morzem, 22°C w centrum i na wschodzie, do 25°C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr na ogół słaby, jedynie nad morzem porywisty, północno-zachodni.

W czwartek rano na ogół pogodnie, ale w godzinach południowych pojawi się więcej chmur. Na północnym wschodzie i południowym zachodzie przelotny deszcz, gdzieniegdzie także burze. Po południu strefa silniejszych opadów deszczu i burz z gradem obejmie obszar od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę i Małopolskę po Ziemię Łódzką i południowe Mazowsze, wieczorem także Podkarpacie i Lubelszczyznę. Temperatura w dzień wyniesie od 17°C nad morzem, około 21-23°C w północnej połowie kraju, do 27°C na południu. Wiatr w czasie burz w porywach do 80 km/h.

Piątek chłodniejszy z większą ilością chmur i przelotnymi opadami deszczu. Na wschodzie Polski początkowo możliwe będą także burze. Temperatura w dzień od 17°C nad morzem do 21-23°C na pozostałym obszarze. Umiarkowany, chwilami porywisty wiatr będzie potęgował uczucie chłodu.

Sobota z dużą ilością pogodnego nieba. Słabe opady deszczu mogą pojawić się jedynie na krańcach wschodnich Polski. Bardzo ciepłe, zwrotnikowe, powietrze, które napłynie z zachodu Europy, spowoduje znaczny wzrost temperatury do 24-26°C nad morzem i na wschodzie kraju oraz do 30°C na zachodzie i południowym zachodzie. Zachodni wiatr, jedynie nad morzem może być chwilami porywisty.

Niedziela na przeważającym obszarze kraju będzie słoneczna i gorąca, z temperaturą maksymalną w centrum do 28°C, a na południu nawet do 31°C. Niestety, już od rana na północy Polski będzie zaznaczała się strefa frontu atmosferycznego z opadami deszczu i burzami, powoli przemieszczającego się na południe. Z tego powodu na północy będzie znacznie chłodniej, temperatura w dzień wyniesie zaledwie 15-17°C. Strefa opadów deszczu i burz po południu i wieczorem obejmie obszar od Warmii przez Kujawy po Wielkopolskę i Ziemię Lubuską. Burzom mogą towarzyszyć także opady gradu i porywisty wiatr.

Prognoza hydrologiczna na 15-19.06.2022 r.

Stany wody na rzekach układają się w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Przeważają spadki poziomu wody. Jednak po ostatnich opadach lokalnie notowane są również wahania (głównie w aktualnych strefach i do strefy wody wysokiej) związane ze spływem wód opadowych w dół zlewni.

Taka sytuacja powinna się utrzymywać przez najbliższe dni. Jedynie w czwartek i niedzielę w związku z prognozowanymi opadami burzowymi możliwe są punktowe wzrosty stanów wody w aktualnych strefach i do strefy wody wysokiej, z krótkotrwałymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Gwałtownymi wzrostami najbardziej zagrożone są mniejsze zlewnie, zwłaszcza górskie, oraz zlewnie silnie zurbanizowane. W obszarach miejskich możliwe są lokalne podtopienia.