Przejdź do treści

22.12.2021

IMGW-PIB: Prognoza pogody na Święta Bożego Narodzenia 24-26.12.2021 r.

Okres świąteczny minie pod znakiem zmiennej pogody. W wigilię Bożego Narodzenia nad przeważającym obszarem zaznaczy się odwilż, która nie dotrze jedynie do północnej Polski. Tam spadnie śnieg, okresami intensywny! Na Dolnym Śląsku będzie to kolejna ciepła wigilia, ponieważ temperatura tego dnia wzrośnie aż do 9°C. Na niebie będzie dużo chmur, więc właściwie nie będzie szans, aby ujrzeć pierwszą gwiazdę. W Święta Bożego Narodzenia spodziewamy się postępującego od północy ochłodzenia i powrotu zimowej temperatury, ale opady występować będą jedynie na krańcach południowych Polski.

Najbardziej dynamicznej pogody spodziewamy się w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Znajdziemy się w zasięgu niżu z rejonu Morza Białego i przez nasz kraj przemieszczać się będą fronty atmosferyczne, co spowoduje napływ cieplejszego powietrza z zachodu. Ocieplenie będzie szczególnie odczuwalne na południu kraju. Będzie pochmurno z opadami śniegu przechodzącego w deszcz ze śniegiem, a na południu i zachodzie w deszcz. Na północy i północnym wschodzie będzie padał śnieg, ale okresami intensywniej. Wystąpi duża różnica nie tylko w zjawiskach pogodowych, ale i w temperaturze: na północnym wschodzie i w Karpatach będzie od -2°C do 0°C, a na pozostałym obszarze od 1°C do 9°C, z czego im bliżej południowego zachodu, tym cieplej. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu i w górach silny, w porywach do 70 km/h.

UWAGA: tego dnia warunki drogowe będą bardzo niekorzystne: w ciągu dnia spodziewamy się marznących opadów deszczu, zwłaszcza w pasie od woj. lubuskiego, przez centrum Polski, po Lubelszczyznę i Podkarpacie. Ponadto, stopniowo postępujące od północy ochłodzenie (od godzin wieczornych, przez noc 24/25 grudnia), spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników, i szybkie powstawanie niebezpiecznego oblodzenia!

Sobotni poranek przywita nas jeszcze sporym zachmurzeniem, a na południu i gdzieniegdzie na krańcach północnych kraju opadami śniegu. Stopniowo od północy kraju będzie się jednak rozpogadzać Będzie chłodniej: rano temperatura powietrza wyniesie od -9°C na północy do 2°C na południowym wschodzie, po południu odpowiednio od -5°C do około 0°C. Wiatr osłabnie, choć nadal będzie przeważnie umiarkowany, a na wschodzie okresami porywisty.

W niedzielę mimo, że będzie chłodno, to słońce śmiało będzie wyglądać zza chmur i będzie to idealny czas na spacer. Wyjątek będą stanowić krańce południowe, gdzie nadal będzie dominować duże zachmurzenie. Niedzielny poranek będzie mroźny zwłaszcza na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, gdzie na termometrze może być około -12°C. W dzień temperatura wyniesie
od -6°C na północy do -1°C na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

Kierowcy uważajcie na drodze podczas powrotów do domu, drogi będą mokre i śliskie. Aktualne warunki pogodowe dostępne są: https://meteo.imgw.pl/dyn/#roadwarn=true