Przejdź do treści

19.04.2021

IMGW-PIB: prognoza synoptyczna dla Polski - 16 tydzień 2021 r.

Rozpoczynający się tydzień nie przyniesie zasadniczej zmiany pogody, nad Polską przeważać będą niże. Nadal będą nam towarzyszyć przelotne opady deszczu, wysoko w górach śniegu. Lokalnie pojawią się burze. Dodatkowo w czwartek i piątek nieco się ochłodzi. Weekend, za sprawą rozbudowującego się od zachodu wyżu, zapowiada się z bardziej słoneczną pogodą i ponownie zrobi się cieplej.

W poniedziałek najlepsza pogoda będzie na północy, tam najwięcej słońca i najmniejsza szansa na opady. Nad resztą kraju więcej chmur z przelotnym deszczem, który chwilami może być silny, zwłaszcza na południowym zachodzie. Lokalnie wystąpią burze z porywami wiatru do 60 km/h. Wysoko w górach będzie padać śnieg, w Tatrach może spaść go nawet 5 cm. Najchłodniej będzie na Pogórzu Karpackim, tam tylko 6°C, w centrum około 14°C, a najcieplej na północnym zachodzie i zachodzie, nawet 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.

We wtorek i środę bez większych zmian w pogodzie. Sporo chmur, ale nie zabraknie też chwil ze słońcem. Cały czas będą występować przelotne opady deszczu i lokalne burze, podczas których porywy wiatru osiągną do 55 km/h. W szczytowych partiach gór nada będą opady śniegu, we wtorek w Tatrach przybędzie tam nawet 10 cm świeżego śniegu. W nocy temperatura na ogół od 3°C do 7°C, w dzień od 10°C do 15°C, nieco chłodniej będzie na obszarach podgórskich.

W czwartek Polska znajdzie się w zasięgu niżu znad Bałtyku i z północnego zachodu zacznie stopniowo napływać chłodniejsze powietrze. Miejscami w całym kraju będzie przeloty deszcz, w Tatrach śnieg. Noc na północny i zachodzie już chłodniejsza, tam lokalnie temperatura spadnie do 1°C, najcieplej na południu, tam 6°C. Również w dzień już trochę chłodniej, 6°C, 8°C na północy i północnym zachodzie do 13°C na południowym wschodzie. Nieco wzrośnie prędkość wiatru, miejscami może być porywisty.

W piątek na północnym zachodzie poprawa pogody, sporo słońca, bez opadów, a temperatura wzrośnie do 13°C. Nad resztą kraju więcej chmur i przelotny deszcz, na obszarach podgórskich także deszcz ze śniegiem, wysoko w górach śnieg; temperatura od 7°C do 10°C. Wiatr nadal będzie umiarkowany i porywisty.

Koniec tygodnia przyniesie nam poprawę pogody. W sobotę przelotne opady deszczu tylko na wschodzie, a w niedzielę w całym kraju powinno być bez opadów. Na zachodzie w sobotę temperatura wyniesie do 16°C, a w niedzielę nawet do 18°C. Chłodniej na wschodzie, tam 10°C, 14°C. W nocy z piątku na sobotę miejscami na południu i wschodzie wystąpią przymrozki, temperatura spadnie do -1°C. Kolejna noc zapowiada się już cieplej. Wiatr osłabnie, tylko w sobotę na południowym wschodzie będzie jeszcze porywisty.