Przejdź do treści

03.05.2021

IMGW-PIB: prognoza synoptyczna dla Polski - 18 tydzień 2021 r.

W nadchodzącym tygodniu będzie przeważała pochmurna, okresami deszczowa pogoda, na szczęście nie zabraknie momentów ze słońcem. Po początkowo dość chłodnych dniach z temperaturą w ciągu dnia w okolicach 8°C - 15°C, koniec tygodnia zapowiada się znacznie cieplejszy, z temperaturą powyżej 20°C. Niestety, jeszcze w poniedziałek na północnym wschodzie i wysoko w górach może padać deszcz ze śniegiem, śnieg oraz krupa śnieżna, ale to już ostatni zimowy epizod.

Nocą z poniedziałku na wtorek, na wschodzie, w centrum i w rejonach podgórskich  temperatura powietrza przy gruncie może spaść miejscami do -2°C. To powinna być już ostatnia noc z przymrozkami.  Kolejne noce będą cieplejsze, z temperaturą od 2°C do 11°C.

W poniedziałek na ogół sporo chmur i miejscami przelotny deszcz, niewykluczona krupa śnieżna lub mały grad. Okresami, zwłaszcza na południu i nad morzem będą pojawiały się przebłyski słońca. Po południu na zachodzie mogą rozwinąć się lokalne burze. Temperatura powietrza wyniesie od 8°C do 11°C, chłodniej na Suwalszczyźnie i na Podhalu około 5°C, 7°C. Wiatr początkowo w porywach do 60-70 km/h.

We wtorek wietrznie i miejscami deszczowo, dodatkowo na zachodzie i w centrum możliwe burze. Najwięcej słońca na południu i południowym wschodzie,  tutaj na ogół bez deszczu.  Temperatura maksymalna od 9°C nad morzem, około 13°C w centrum i na zachodzie do 16°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, nad morzem do 70 km/h, a wysoko w Sudetach do 110 km/h.

W środę ponownie pochmurno z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, na zachodzie lokalnie burze. Temperatura od 10°C nad morzem, około 14°C w centrum do 19°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach nad morzem do 70 km/h.

W czwartek nieco chłodniej i nadal sporo chmur. Będzie to kolejny dzień z przelotnymi opadami deszczu niemal w całym kraju. Uczucie chłodu dodatkowo będzie potęgował siny i porywisty wiatr, który w porywach nad morzem może osiągać 85 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 9°C nad morzem do 13°C na południu.

W piątek już nieco cieplej, zwłaszcza w południowej Polsce, gdzie temperatura może wrosnąć do 17°C, na północy będzie około od 8°C. Nadal miejscami przelotne opady deszczu a lokalnie niewykluczone burze.

W sobotę termometry na północy kraju wzrosną do 12°C, jedynie nad morzem do nadal około 10°C, jednak na południu będzie bardzo ciepło, nawet 23°C.

W niedzielę już w całym kraju temperatura powyżej 20°C, przy czym na południu może osiągnąć nawet 26°C.  Wysokiej temperaturze zarówno w sobotę jak i w niedzielę będą towarzyszyły przelotne opady deszczu, a w niedzielę także burze.