Przejdź do treści

10.05.2021

IMGW-PIB: prognoza synoptyczna dla Polski - 19 tydzień 2021 r.

Do Polski napłynęło ciepłe powietrze znad północnej Afryki, dzięki któremu początek tygodnia będzie słoneczny, bezopadowy i wręcz z wakacyjną temperaturą powietrza. Po ekstremalnie chłodnym kwietniu nareszcie będziemy obserwowali piękniejsze i cieplejsze oblicze wiosny. Co prawda od środy powrócą burze, a od czwartku nieznacznie się ochłodzi, ale tegoroczni „zimni ogrodnicy” nie będą martwić działkowiczów i rolników. Noce będą ciepłe.

Poniedziałek/Wtorek
W całym kraju słonecznie. Chmury przyjdą we wtorek od zachodu, gdzie spodziewany jest deszcz. Temperatury od 19-20°C na wschodzie, a na zachodzie nawet 28°C! Wiatr z południa lub południowego wschodu, umiarkowany, a chwilami silny i porywisty. W porywach do 60 km/h, a na Przedgórzu Sudeckim oraz Opolszczyźnie nawet do 75 km/h (poniedziałek).

Środa
W środę na zachodzie i południu uwaga na przelotne opady deszczu oraz burze (nowy serwis prognoz burz IMGW-PIB: https://meteo.imgw.pl/?model=arome&loc=details#burze). W ich trakcie intensywne opady oraz porywy wiatru do 70 km/h. Na pozostałym obszarze nadal dużo słońca, z temperaturami od 19°C na wschodzie do 25°C na południowym zachodzie. Wiatr południowo-wschodni wiatr, umiarkowany, ale miejscami silny i porywisty. Na północy kraju do 60 km/h.

Czwartek/Piątek
Chłodniej, więcej chmur oraz opadów, głównie o charakterze przelotnym. W piątek i sobotę uwaga na miejsce burze. Nocami temperatura powietrza od 5°C na wschodzie do około 10°C na zachodzie i nad morzem. Temperatura maksymalna od 13°C na północy Polski do 18°C na południu i zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo wschodni i południowo-wschodni, od piątku z kierunków zachodnich.

Niedziela
Prognoza wskazuje na pogodną aurę i bez opadów. W nocy chłodno – od 4°C do 8°C, w dzień od 15°C do 19°C. Słaby zachodni wiatr.