Przejdź do treści

17.05.2021

IMGW-PIB: prognoza synoptyczna dla Polski - 20 tydzień 2021 r.

W nadchodzącym tygodniu będzie zmienne zachmurzenie, wystąpią przelotne opady deszczu i lokalne burze. Burzom towarzyszyć będzie wiatr osiągający w porywach do 70 km/h.

Na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu początek tygodnia (poniedziałek i wtorek) przyniesie wzrost zachmurzenia do całkowitego i opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. W Tatrach opady deszczu przechodzić będą w opady śniegu. To pogorszenie pogody związane będzie z przemieszczaniem się układu niżowego znad Austrii na Ukrainę, w wyniku czego Polska południowo-wschodnia przejściowo znajdzie się w jego zasięgu. Temperatura powietrza tylko początkowo na wschodzie kraju będzie nieco powyżej 20°C, później na przeważającym obszarze kraju od 14°C do 19°C.

W poniedziałek chmury na zmianę ze słońcem, przelotny deszcz oraz lokalne burze. W ciągu dnia, na południe Śląska Górnego i na zachód Małopolski, zacznie nasuwać się już strefa intensywniejszych opadów deszczu i tu może spaść do 25 mm opadu. W Tatrach opady deszczu przechodzić będą w opady śniegu. Temperatura maksymalna od 16°C na zachodzie kraju do 22°C na krańcach wschodnich. Wiatr w burzach osiągać może w porywach 70 km/h.

We wtorek na południowym wschodzie kraju zachmurzenie całkowite i duże z opadami deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. W ciągu doby może spaść do 50 mm opadu. W Tatrach opady śniegu dające przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 do 10 cm oraz porywisty wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Na pozostałym obszarze kraju zmienne zachmurzenie i przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 14°C na zachodzie do 20°C na wschodzie. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Od środy do niedzieli na zmianę chmury i słońce oraz przelotne opady deszczu i lokalne burze. Maksymalna temperatura powietrza kształtować się będzie od 12°C do 19°C, a minimalna w nocy od 3°C do 11°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, tylko w czasie burz w porywach osiągający do 65 km/h.