Przejdź do treści

24.05.2021

IMGW-PIB: prognoza synoptyczna dla Polski - 21 tydzień 2021 r.

Rozpoczynający się tydzień przywita nas pogodnym niebem i dość wysoką temperaturą, jak na standardy ostatnich dni. Niestety, będzie to jedyny taki dzień w nadchodzącym czasie, bo od wtorku powrócą chmury, opady deszczu oraz burze i znów zrobi się chłodniej.

W poniedziałek na niebie dominować będzie słońce, jedynie późnym popołudniem na krańcach południowych i północnym zachodzie zachmurzy się i miejscami będzie padał przelotny deszcz. Temperatura będzie całkiem przyjemna, bo w wielu miejscach kraju termometry będą wskazywać co najmniej 20°C. W najcieplejszym momencie dnia będzie od 17°C do 22°C, a jedynie lokalnie nad morzem od 15°C do 18°C. Odczucie termiczne będzie nieco zmniejszał umiarkowany, a na południu również porywisty wiatr.

We wtorek pogoda zdecydowanie się pogorszy za sprawą przemieszczającego się nad Polską chłodnego frontu atmosferycznego. Przeważać będzie zachmurzenie duże z opadami deszczu, a miejscami również burzami, lokalnie z gradem. Opady, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju, okresami będą intensywne. Suma opadów miejscami może dochodzić do 20 mm. Ciepło będzie już jedynie na południowym wschodzie, gdzie temperatura maksymalna wynosić będzie nawet do 22°C. Na przeważającym obszarze kraju będzie zdecydowanie chłodniej, od 14°C do 18°C. Umiarkowany i porywisty wiatr nie będzie poprawiał tej sytuacji. W czasie burz porywy wiatru mogą dochodzić nawet do 80 km/h.

W środę pogoda nieco się poprawi. Słońce przeplatać się będzie z chmurami, z których okresami padać będzie przelotny deszcz, a miejscami nawet zagrzmi. Temperatura maksymalna prognozowana jest w przedziale od 14°C do 19°C. Wciąż wiać będzie umiarkowany i okresami porywisty wiatr.

Czwartek będzie na ogół pochmurny. Największa szansa na większe przejaśnienia, a przez to wyższe wartości temperatury, będzie na wschodzie Polski. W całym kraju okresami padać będzie deszcz, na północnym zachodzie okresami dość intensywnie. Temperatura maksymalna będzie wyraźnie zróżnicowana: na zachodzie kraju od 12°C do 15°C, a na wschodzie od 16°C do 22°C. Umiarkowany wiatr będzie w całym kraju zmniejszał odczucie termiczne.

W piątek pogoda w całym kraju będzie wyrównana. Zachmurzenie będzie duże, choć pojawiać się będą większe przejaśnienia. Miejscami w całej Polsce padać będzie przelotny deszcz, na Pomorzu okresami dość intensywnie. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 11°C do 16°C.
Wiatr nadal będzie umiarkowany i okresami porywisty.

W kolejny weekend na niebie dominować będą chmury. W całym kraju prognozowane są miejscami przelotne opady deszczu. Jak na koniec maja, będzie zdecydowanie chłodno. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie zbliży się nawet do 20°C i wynosić będzie od 13°C do 18°C. W połączeniu z umiarkowanym wiatrem nie będzie to wymarzona pogoda do spędzania czasu na otwartej przestrzeni.