Przejdź do treści

07.06.2021

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna dla Polski - 23 tydzień 2021 r.

Najbliższy tydzień będzie ciepły, ale ze zmiennym zachmurzeniem – od bezchmurnego nieba po zachmurzenie duże. Wzrost zachmurzenia przyniesie przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Najwyższe temperatury powietrza, osiągające 28°C, są prognozowane na zachodzie oraz w centrum kraju i wystąpią w pierwszych dniach tygodnia. W niedzielę będzie już chłodniej, maksymalnie około 20°C.

W poniedziałek i we wtorek zachodnia Polska będzie na skraju wyżu znad Atlantyku i tu będzie słonecznie. Pozostały obszar znajdzie się w zasięgu niżu z ośrodkiem nad Ukrainą i tu będzie więcej chmur. Wystąpią przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Burze mogą przynieść opad w wysokości do 10 mm oraz porywy wiatru osiągające 60 km/h. Temperatura powietrza wzrośnie do 26°C, 28°C, tylko nad morzem będzie chłodniej od 18°C do 22°C.

Od środy do piątku będzie umacniał swoje wpływy wyż znad Atlantyku. Napływ wilgotniejszego powietrza z zachodu spowoduje, że pojawi się więcej chmur, a przelotne opady deszczu będą występować już na obszarze całego kraju. We czwartek i piątek prognozowane są także burze, którym towarzyszyć będą intensywniejsze opady i północny wiatr osiągający w porywach 60 km/h. Temperatura powietrza kształtować się będzie od 20°C do 26°C, tylko miejscami nad morzem i w rejonach podgórskich będzie około 18°C.

W sobotę wyż zacznie słabnąć, a od północy zbliży się układ niżowy. Będzie dużo chmur i przelotny deszcz, a na wschodzie także lokalne burze. Najcieplejszym obszarem kraju będzie wschód i centrum, gdzie temperatura powietrza osiągnie 25°C. Na północnym zachodzie zaznaczy się już wpływ chłodniejszej masy powietrza i tam temperatura będzie wynosić około 22°C. Wzrośnie także prędkość wiatru, a na wybrzeżu wiatr stanie się porywisty.

W niedzielę  pogoda niżowa z napływem chłodniejszej masy powietrza, chmury, opady deszczu i na wschodzie lokalne burze. Temperatura powietrza wyniesie od 16°C do 20°C. Północno-zachodni i zachodni wiatr będzie umiarkowany i dość silny oraz porywisty.