Przejdź do treści

05.07.2021

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna dla Polski - 27 tydzień 2021 r.

Początek tygodnia ciepły, deszczowy i burzowy. Od wtorku do piątku, nad Polskę będzie napływać upalne powietrze zwrotnikowe. Stopniowo, od południowego zachodu, zacznie wzrastać maksymalna temperatura powietrza, osiągając najwyższe wartości w czwartek. Na Śląsku Górnym i Opolskim temperatura osiągnie wówczas 33°C. Od czwartku na północy i zachodzie, a w piątek już w całym kraju, przelotne opady deszczu i burze. W sobotę zmiana pogody, w całym kraju przelotne opady deszczu i chłodniej.

W poniedziałek pogoda ze zmiennym zachmurzeniem i z przelotnymi opadami deszczu oraz na północy i zachodzie burzami. Burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu, grad i porywy wiatru osiągające 80 km/h. Lokalnie na Pomorzu Wschodnim, Mazurach i Podlasiu punktowo może być do 50 mm opadu.

Wtorek pogodny na przeważającym obszarze kraju, tylko na północy jeszcze przelotne opady deszczu i lokalne burze. Napływ powietrza z południowego zachodu spowoduje wzrost temperatury do 30°C na Śląsku Dolnym i Opolskim, na pozostałym obszarze temperatura przekroczy 25°C.

W środę i czwartek utrzyma się upalna wyżowa aura i temperatura na obszarze niemal całego kraju osiągnie i przekroczy 30°C. Chłodniej będzie na wybrzeżu, tam od 21°C do 25°C. Najcieplejszy będzie Śląsk Górny i Opolski, gdzie w czwartek temperatura sięgnie do 33°C. Powietrze będzie wilgotne, stąd też na północy i zachodzie kraju wystąpią przelotne opady deszczu i burze.

W piątek, od zachodu, nasunie się niż z frontami atmosferycznymi, co przyniesie zmianę pogody. Upalne powietrze pozostanie jeszcze na wschodzie i w centrum kraju, tu temperatura osiągnie 32°C; chłodniej będzie nad morzem i na zachodzie, od 21°C do 25°C. Przemieszczający się przez Polskę niż z frontami przyniesie także burze z intensywnymi opadami deszczu, porywy wiatru do 75 km/h oraz lokalnie grad.

Koniec tygodnia (sobota i niedziela) chłodniejsze z temperaturą kształtującą się w przedziale od 23°C do 28°C. W sobotę sporo opadów i możliwe na wschodzie kraju burze. Dopiero niedziela pogodna, miejscami na północy kraju popada deszcz.