Przejdź do treści

30.04.2021

IMGW-PIB: prognoza synoptyczna dla Polski - 30 kwietnia do 3 maja 2021 r.

Najbliższy weekend upłynie z przewagą chmur, ale będzie też można liczyć na chwile ze słońcem - zwłaszcza w sobotę w północnej połowie kraju, opady wtedy wystąpią głównie na południu i południowym wschodzie. Za sprawą aktywnego i wilgotnego niżu, który się ulokuje nad Polską, niedziela zapowiada się deszczowo i okresowo z silniejszym wiatrem. Opady deszczu będą okresami o silniejszym natężeniu.

Najwięcej przejaśnień będzie na krańcach południowo-wschodnich, a temperatura powietrza wzrośnie tu nawet nieco powyżej 21°C. Uwaga, możliwe będą także burze. W poniedziałek chłodniej i przeważnie pochmurno, ale opady deszczu będą już tylko przelotne.

Piątek (30 kwietnia)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie w zasięgu niżu przemieszczającego się znad Bałtyku nad północno-zachodnią Rosję, w strefie związanego z nim układu frontów atmosferycznych oddziałujących na wschodzie i północy kraju. Zacznie napływać z północy chłodne powietrze polarne morskie, cieplejsze powietrze zalegać będzie jeszcze na południowym wschodzie. Ciśnienie wzrośnie.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C na zachodzie do 11°C na wschodzie regionu, nad morzem około 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych. Nad morzem porywy do 55 km/h.

Gdańsk  8°C  Koszalin  9°C  Szczecin  9°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C na północnym zachodzie do 17°C na krańcach południowo-wschodnich regionu. Wiatr umiarkowany, lokalnie porywy do 55 km/h, początkowo południowy i południowo-zachodni, później skręcający na zachodni i północno-zachodni.

Olsztyn  12°C       Suwałki  14°C          Białystok  16°C   

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, zwłaszcza na północy, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C na północnym zachodzie do 14°C na południu regionu. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, pod wieczór słabnący, z kierunków zachodnich, skręcający na kierunki północne.

Poznań   10°C         Gorzów Wlkp.   9°C        Toruń   12°C
Kalisz     14°C         Bydgoszcz   12°C        Zielona Góra    10°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, możliwe okresowe rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C na północnym zachodzie do 18°C na południu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i w porywach do 55 km/h, rano i wieczorem miejscami słaby, z kierunków zachodnich.

Warszawa   15°C          Łódź  14°C        Lublin   17°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, początkowo na zachodzie oraz pod koniec dnia na wschodzie regionu małe. Miejscami, głównie na wschodnich i zachodnich krańcach możliwe przelotne opady deszczu.
Temperatura maksymalna od 13°C na zachodzie do 17°C na wschodzie, w rejonach podgórskich od 12°C do 15°C, wysoko w Beskidach od 4°C do 7°C, w szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) od -1°C do 1°C.
Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i północno-zachodni, na wschodzie także północny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich, wieczorem słabnący. W szczytowych partiach Sudetów wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach początkowo do 75 km/h, później do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Wrocław   15°C     Jelenia Góra       12°C     Legnica            14°C
Opole      17°C      Katowice           17°C     Częstochowa    15°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, wieczorem możliwe rozpogodzenia. Miejscami opady deszczu, wieczorem zanikające, natomiast w górach po południu możliwe burze. Prognozowana suma opadów lokalnie na południowym wschodzie do 15 mm. Temperatura maksymalna od 14°C do 17°C, w rejonach podgórskich od 12°C do 15°C, na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego oraz wysoko w Beskidach od 5°C do 8°C, na szczytach Tatr około 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni, wieczorem skręcający na północno-zachodni i północny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich, wieczorem słabnący. W czasie burz wiatr porywisty.

Kraków   17°C      Kielce  17°C      Rzeszów  17°C     Zakopane  13°C

Sobota (1 maja)

Sytuacja baryczna dla Polski

Północna połowa Polski będzie w zasięgu słabego klina wyżowego, a nad resztę kraju nasunie się zatoka niżu wędrującego znad Morza Śródziemnego nad Alpy. Nad południe Polski nasunie się front ciepły i zacznie tam napływać ciepłe powietrze polarne morskie, natomiast reszta kraju pozostanie jeszcze w chłodniejszym powietrzu polarnym morskim. Wystąpią wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie na ogół umiarkowane, na zachodzie, głównie po południu i wieczorem, duże i tutaj możliwe słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C, nad samym morzem około 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

Gdańsk  9°C  Koszalin  13°C  Szczecin  13°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie rano małe, później umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od 12°C do 14°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich.

Olsztyn  13°C       Suwałki  12°C          Białystok  14°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, zwłaszcza na krańcach południowych regionu, opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni.

Poznań   12°C         Gorzów  Wlkp.    12°C        Toruń              13°C
Kalisz      11°C         Bydgoszcz   13°C        Zielona Góra    12°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże, na północy regionu z większymi przejaśnieniami. Na południu i wschodzie regionu zachmurzenie przeważnie całkowite z opadami deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i tam prognozowana suma opadów około 15 mm. Temperatura maksymalna od 10°C do 14°C, na Roztoczu około 15°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.

Warszawa   12°C          Łódź  11°C        Lublin   10°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże, miejscami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C do 13°C, na obszarach podgórskich od 9°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura od 1°C do 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni.

Wrocław   13°C     Jelenia Góra      11°C     Legnica            12°C
Opole      13°C      Katowice           12°C     Częstochowa    11°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Wysoko w Tatrach początkowo opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w ciągu dnia przechodzące w deszcz. Na południu i wschodzie regionu lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 11°C do 15°C, na szczytach Tatr około 3°C, na krańcach południowo-wschodnich około 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych.

Kraków   12°C      Kielce  12°C      Rzeszów  13°C     Zakopane  11°C

Niedziela (2 maja)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie pod wpływem aktywnego ośrodku niżowego z układem frontów atmosferycznych. Nad południowy wschód Polski napłynie cieplejsze powietrze, ale pozostały obszar kraju pozostanie w chłodniejszej masie powietrza.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże, początkowo miejscami umiarkowane.  Od południa nasuwająca się strefa opadów deszczu. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C, nad samym morzem około 10°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków wschodnich.

Gdańsk  11°C  Koszalin  13°C  Szczecin  13°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie całkowite z lokalnymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, także o natężeniu umiarkowanym. Wysokość opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, wschodni i północno-wschodni.

Olsztyn  13°C       Suwałki  13°C          Białystok  11°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Przewidywana wysokość opadów miejscami do 20-30 mm. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i wschodni.  

Poznań   11°C         Gorzów  Wlkp.    12°C        Toruń              12°C
Kalisz      12°C         Bydgoszcz   12°C        Zielona Góra    10°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Pochmurno oraz opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Na południu i wschodzie regionu burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna od 10°C na zachodzie i północy regionu do 21°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, wieczorem w porywach do 55 km/h, z kierunków wschodnich i południowych.

Warszawa   11°C          Łódź   10°C        Lublin   17°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie całkowite z opadami deszczu o umiarkowanym, okresami silnym natężeniu. Na wschodzie regionu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 7°C, 10°C na zachodzie do 17°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni i północny. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady deszczu i deszczu ze śniegiem o umiarkowanym, okresami silnym natężeniu. Temperatura od 2°C do 4°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z kierunków północnych.

Wrocław   10°C     Jelenia Góra       9°C     Legnica           10°C
Opole      10°C      Katowice           17°C     Częstochowa    14°C 

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, po południu miejscami burze. Temperatura maksymalna od 18°C do 21°C, w rejonach podgórskich od 17°C do 19°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowy, skręcający na zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h z kierunków zmieniających się.

Kraków   21°C      Kielce  18°C      Rzeszów  21°C     Zakopane  17°C

Poniedziałek (3 maja)

Sytuacja baryczna dla Polski

Nad Polską rozbuduje się słaby klin wyżu znad Atlantyku, jedynie północny wschód znajdzie się w zasięgu niżu znad wschodniej Europy. Napłynie chłodniejsze powietrze.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północny i północno-zachodni.

Gdańsk  10°C  Koszalin  10°C  Szczecin  11°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do około 65 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Olsztyn  10°C       Suwałki  7°C          Białystok  10°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 55 km/h, zachodni.

Poznań   11°C         Gorzów  Wlkp.    12°C        Toruń              12°C
Kalisz      12°C         Bydgoszcz   12°C        Zielona Góra    10°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże i całkowite oraz okresami opady deszczu, zwłaszcza w północnej połowie województwa. Nad ranem opady mogą być jeszcze o natężeniu umiarkowanym. Wieczorem większe przejaśnienia. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, zwłaszcza nad ranem w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich.

Warszawa   12°C          Łódź   9°C        Lublin   11°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, północno-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady deszczu i deszczu ze śniegiem przechodzące w śnieg. Spadek temperatury od 1°C w nocy do -3°C w ciągu dnia. Wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni, przy opadach śniegu powodować będzie zawieje śnieżne.

Wrocław   10°C     Jelenia Góra       8°C     Legnica           10°C
Opole      10°C      Katowice           17°C     Częstochowa    14°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C, w rejonach podgórskich od 8°C do 10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach do 60 km/h, zachodni.

Kraków   11°C      Kielce  10°C      Rzeszów  11°C     Zakopane  9°C