Przejdź do treści

14.03.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 11 tydzień roku (14-20.03.2022)

Początek tygodnia słoneczny. We wtorek i środę więcej chmur i słabe opady deszczu, ale nadal ciepło, do 14°C na północnym zachodzie. Od czwartku do niedzieli słonecznie, z nocnymi spadkami temperatury do -7°C w rejonach podgórskich Karpat i wzrostami w ciągu dnia do 8°C na Nizinie Szczecińskiej.

W poniedziałek słoneczną i ciepłą pogodę na obszarze naszego kraju zapewni wyż z centrami nad Białorusią i Bałkanami. W dzień temperatura powietrza kształtować się będzie w przedziale od 5°C do 12°C. W nocy, zwłaszcza na wschodzie i w rejonach podgórskich lekki mróz od -5°C do -2°C, na pozostałym obszarze temperatura powyżej zera, a na krańcach zachodnich nawet około 5°C.  Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południowym zachodzie porywisty, południowo-wschodni i wschodni.

We wtorek i środę na północy kraju przemieszczać się będzie płytka zatoka niżowa ze słabnącym frontem okluzji, a w środę na południu niż znad południowych Niemiec. Przyniesie nam to więcej chmur i gdzieniegdzie opady deszczu lub lokalnie deszczu ze śniegiem. Jednak będzie dość ciepło. W dzień temperatura wzrośnie do około 4°C w Małopolsce i Podkarpaciu oraz do 14°C na Nizinie Szczecińskiej. Natomiast w nocy  temperatura wyniesie od 0°C do 5°C, jedynie w rejonach podgórskich Karpat spadnie do -4°C.

Od czwartku do końca tygodnia  za sprawą wyżu z centrum w rejonie Zatoki Fińskiej powróci słoneczna i sucha pogoda, ale z mrozem w nocy. Będzie nieco chłodniej, gdyż z północnego wschodu napłynie do nas kontynentalna masa powietrza. W dzień temperatura na wschodzie wzrośnie do około 2°C, 4°C natomiast  na zachodzie nie przekroczy 8°C. W nocy ponownie mróz od -5°C do 0°C, a w rejonach podgórskich Karpat spadki temperatury nawet do -7°C. Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, tylko w niedzielę okresami dość silny, lokalnie porywisty, z kierunków wschodnich.