Przejdź do treści

21.03.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 12 tydzień roku (21-27.03.2022)

Rozpoczynający się tydzień pogodowo będzie zbliżony do ostatnich dni. Nadal nad Polską dominować będzie wyż (Wyż Peter), a to oznacza, że będziemy mieli dużo słońca w całym kraju. Oprócz tego, że będzie słonecznie i bez opadów, tydzień zapowiada się z coraz wyższą temperaturą, jedynie poranki mogą być chłodne, zwłaszcza w pierwszej części tygodnia.

W poniedziałek po chłodnym poranku w całym kraju dużo słońca. Na termometrach zobaczymy od 8°C na Podhalu i 10°C na wschodzie do 13°C, 14°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, jedynie wysoko w górach wiatr będzie silniejszy z porywami do 65 km/h.

Noc z poniedziałku na wtorek także będzie pogoda, ale miejscami utworzą się gęste mgły, zwłaszcza na północnym wschodzie. Noc podobnie jak poprzednie będzie chłodna. Temperatura minimalna wyniesie od -4°C do 0°C, na zachodnim wybrzeżu do 2°C. W kotlinach karpackich spadek temperatury do -8°C.

Wtorek przyniesie nam szybki wzrost temperatury, w najcieplejszym momencie dnia będzie od 10°C, 12°C na północy do 17°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym zachodzie chwilami porywisty. Bardziej wietrznie będzie w górach: w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, na szczytach Tatr do 70 km/h.

Jeszcze cieplej będzie w środę, kiedy to termometry pokażą od 13°C, 14°C na północnym wschodzie do nawet 19°C na południowym zachodzie, chłodniej nad morzem: od 8°C do 10°C. Nadal będzie słonecznie, a wiatr na ogół będzie słaby, zmienny.

Kolejne dni, od czwartku do niedzieli, nie przyniosą nam zmiany pogody. Wciąż będzie słonecznie, ale okresami pojawią się niegroźne chmury. Nie prognozujemy wstąpienia opadów. Noce będą cieplejsze, temperatura nie powinna już spadać poniżej 0°C, będzie od 0°C do 5°C. Temperatura maksymalna codziennie będzie osiągać wartości dwucyfrowe (od 10°C, 11°C na północnym wschodzie do 17°C, 18°C na zachodzie), tylko nad morzem może być nieco chłodniej (7-10°C). Przeważać będzie słaby wiatr z kierunków północnych.