Przejdź do treści

28.03.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 13 tydzień roku (28.03-03.04.2022)

Początek tygodnia słoneczny, ale już od wtorku wzrost zachmurzenia. Pojawią się opady deszczu, a od środy również deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Druga połowa tygodnia znacznie chłodniejsza, nocami na zachodzie temperatura spadać będzie poniżej 0°C.

Poniedziałek praktycznie w całym kraju słoneczny, jedynie na północnym wschodzie zachmurzenie chwilami umiarkowane. Będzie ciepło, temperatura maksymalna od 13-14°C na północy, około 16°C w centrum, do 20°C na Dolnym Śląsku. Chłodniej nad samym morzem, około 8°C. Umiarkowany i porywisty wiatr obniżał będzie temperaturę odczuwalną. Najsilniejsze porywy wiatru, do 70 km/h, wystąpią we wschodniej części Pomorza Gdańskiego, na pozostałym obszarze porywy poniżej 65 km/h. Na północnym wschodzie wiatr powodować może lokalnie zamiecie pyłowe.

W nocy z poniedziałku na wtorek z północy nasuwać się zaczną fronty atmosferyczne przynoszące w ciągu dnia zmienne zachmurzenie i przelotne opady deszczu. Na południowym wschodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 6-8°C na północy, około 11°C w centrum, do 14°C na południowym zachodzie. Wiatr słabszy, tylko na południu kraju chwilami porywisty.

Środa pochmurna i zdecydowanie chłodniejsza. Przejaśnienia możliwe tylko na północnym wschodzie. Na południu opady deszczu, a na północy oraz obszarach podgórskich również deszczu ze śniegiem; w górach śnieg. Temperatura maksymalna od około 4°C na północnym wschodzie, 7°C w centrum, do 9°C na zachodzie. Wiatr słaby, jedynie nad morzem umiarkowany i dość silny.

W nocy ze środy na czwartek wystąpią opady śniegu na Pomorzu Gdańskim oraz we wschodniej i południowej części Polski.

W czwartek intensywne opady śniegu na południowym wschodzie. Lokalnie utworzyć się może pokrywa śnieżna o grubości 5-10 cm. Temperatura maksymalna od 2-3°C na północnym wschodzie i północy do 7-9°C na południowym zachodzie. Na Pomorzu Zachodnim dość silny wiatr, który w porywach osiągać może do 55 km/h.

W nocy z czwartku na piątek i w ciągu dnia opady deszczu i deszczu ze śniegiem na południowym wschodzie kraju – miejscami intensywne. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże, z niewielkimi przejaśnienia na północy oraz przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. W nocy i nad ranem na południu kraju nawierzchnie dróg i chodników mogą być śliskie. Temperatura maksymalna od 0-3°C na południowym wschodzie (w kotlinach karpackich około –2°C) do 4-7°C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, tylko nad morzem dość silny – w porywach do 55 km/h.

W weekend zachmurzenie duże z miejscowymi przejaśnieniami. Na południowym wschodzie możliwe opady śniegu, na północy przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0-3°C na południowym wschodzie do 5-8°C na pozostały obszarze kraju. Wiatr na ogół umiarkowany, tylko chwilami porywisty.