Przejdź do treści

04.04.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 14 tydzień roku (04-10.04.2022)

Tydzień przyniesie niżową pogodę. Będą dni z silnym wiatrem, opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. A w górach nadal zimowo, będzie padał śnieg. Duże zmiany temperatury. Cieplejsze dni będą przeplatały się z chłodniejszymi. Noce przeważnie z dodatnią temperaturą.

W poniedziałek na południu i południowym wschodzie pogodnie. W pozostałej części kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Niż Mirella, który znajduje się nad Bałtykiem, jak również związane z nim fronty atmosferyczne, przyniosą opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w centrum i na wschodzie kraju również śniegu. Będzie niebezpiecznie wietrznie. Nad morzem porywy do 100 km/h, na Pomorzu do 85 km/h, w pozostałych regionach Polski zachodniej i północnej oraz w centrum do 70-80 km/h, południowo-zachodni. W górach porywy do 90 km/h, powodujące zamiecie śnieżne. Pokrywa śnieżna, która utworzyła się w pierwszych dniach kwietnia będzie się topić. Na Bałtyku silny sztorm, porywy do 11 w skali B.

W nocy z poniedziałku na wtorek pochmurnie. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem, okresami również śniegu. W rejonach podgórskich i w górach opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura minimalna od 0°C do 3°C , w rejonach podgórskich od -1°C do 1°C. Nadal silny wiatr: nad morzem początkowo wartości średnie do 55 km/h, porywy do 100 km/h, z południowego zachodu. Na Pomorzu porywy do 85 km/h, w pozostałych regionach do 70-80 km/h. W drugiej części nocy wiatr będzie słabł. W górach porywy do 110 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Uwaga dla kierowców – na drogach będzie ślisko.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem, w górach śniegu i tam przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura maksymalna od 4°C, 5°C na wybrzeżu, Pomorzu i krańcach wschodnich, do 10°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach nad morzem do 70 km/h, w głębi lądu do 60 km/h, z kierunków zachodnich. W górach porywy do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
Noc z wtorku na środę jeszcze z lekkim mrozem na Podlasiu, Mazurach i Kaszubach, od -3°C do -1°C. Poza tym od 0°C do 5°C.

W środę nadal dużo chmur, przelotne opady deszczu, na północy także deszczu ze śniegiem. W górach opady śniegu. Temperatura od 8°C na północy do 15°C na południowym zachodzie. Wiatr nadal porywisty, ale już słabszy niż na początku tygodnia: przeważnie do 60 km/h, nad morzem do 70 km/h, południowo-zachodni.

Czwartek jeszcze cieplejszy, temperatura maksymalna od 10°C do 15°C, na Podkarpaciu nawet 17°C. Deszczowo. Wciąż silniejszy wiatr, w porywach do 70 km/h, lokalnie na południowym zachodzie do 80 km/h.

Od piątku do niedzieli chłodniejsze dni, nie prognozujemy poprawy pogody. Dużo chmur, okresami pojawi się słońce. Miejscami przelotny deszcz, na północy i w rejonach podgórskich także deszcz ze śniegiem, w górach śnieg. Najwyższa temperatura w przedziale 5°C-10°C, na Podkarpaciu do 12°C. Utrzyma się porywisty wiatr. W piątek porywy do około 70 km/h, w kolejnych dniach wiatr powinien osłabnąć.