Przejdź do treści

19.04.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 16. Tydzień roku (18-24.04.2022 r.)

Tydzień przyniesie opady deszczu. Początkowo nawet deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Mimo silniejszego wiatru, najlepsza pogoda będzie na północy Polski. Będzie chłodno, a na początku tygodnia na południu miejscami nocami mróz. Ciepło nadejdzie w drugiej połowie tygodnia, w pierwszej kolejności na północy, a w weekend już w całym kraju. 

Poniedziałek

Najwięcej słońca na północnym zachodzie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Na południowym wschodzie padał będzie deszcz, pod koniec dnia opady możliwe są również na wschodzie kraju. Na obszarach podgórskich w Karpatach padał będzie deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach również śnieg. Po chłodnej nocy w dzień najcieplej będzie na zachodzie – miejscami do 14°C. Najchłodniejszym regionem Polski będzie natomiast południowy wschód, tutaj temperatura maksymalna wyniesie od 6°C do 8°C, a w kotlinach górskich tylko około 3°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty tylko lokalnie na południu, wiał będzie z północnego wschodu i północy.

Wtorek 

Pochmurny w całym kraju, miejscami padał będzie przelotny deszcz, a w nocy oraz początkowo w dzień we wschodniej i południowej połowie kraju również deszcz ze śniegiem i śnieg. Na południu miejscami możliwe burze. Najchłodniej na wschodzie, w centrum oraz nad morzem – od 7°C do 9°C, najcieplej na zachodzie – do 12°C. W kotlinach górskich temperatura maksymalna od 4°C do 6°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko nad morzem porywisty, północno-wschodni. W nocy z wtorku na środę lekki mróz na południu kraju, w kotlinach górskich temperatura minimalna spadnie do -3°C.  

Środa

W środę najwięcej chmur i opady deszczu na północy oraz w centrum, na południu liczne przejaśnienia i bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 6°C, 7°C na wschodzie oraz w centrum do 11°C, 12°C na północnym zachodzie, zachodzie i południu. Wiatr będzie umiarkowany, z kierunków północnych.

Czwartek

Słonecznie na Pomorzu, tam też najcieplej – na Pojezierzu Pomorskim temperatura maksymalna wzrośnie do 15°C. Chłodniej, ale równie słonecznie, będzie nad morzem, od 8°C do 10°C. Na pozostałym obszarze kraju przeważać będzie zachmurzenie całkowite lub duże i padać będzie deszcz, a na obszarach podgórskich w Karpatach deszcz ze śniegiem, w górach nie jest wykluczony śnieg. W najcieplejszym momencie dnia w kotlinach karpackich 4°C, na wschodzie i w centrum od 6°C do 8°C, na zachodzie do 13°C. Wiatr będzie nadal słaby i umiarkowany, wiał będzie z północnego wschodu.

Piątek

Słoneczny i ciepły na Pomorzu, tam temperatura maksymalna od 13°C do 15°C, tylko nad morzem około 10°C. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami padać może przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C. Słaby i umiarkowany wiatr wiał będzie ze wschodu i północnego wschodu.
Sobota-Niedziela
W weekend ciepłe powietrze powinno zagościć już w całym kraju. Zachmurzenie będzie zmienne z padającym miejscami przelotnym deszczem, głównie na zachodzie kraju. W sobotę temperatura maksymalna wyniesie od 10°C do 14°C, tylko nad morzem będzie około 8°C. Niedziela będzie zdecydowanie cieplejsza, temperatura maksymalna wzrośnie do 13°C na północy, około 16°C w centrum do 18°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem jedynie dość silny, w niedzielę porywisty. W dalszym ciągu wiał będzie z kierunków wschodnich.