Przejdź do treści

23.05.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 21 tydzień roku (23-29.05.2022)

Poniedziałek ciepły i pogodny. We wtorek z zachodu na wschód przemieści się chłodny front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Za frontem zacznie napływać chłodniejsze i wilgotne powietrze znad Atlantyku, które pozostanie z nami do końca tygodnia.

W poniedziałek niemal w całym kraju dużo słońca, jedynie na wschodzie więcej chmur i może popadać przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od około 18°C na zachodzie do 22-23°C na wschodzie. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

We wtorek zapowiadana zmiana pogody. Na zachodzie kraju zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie gradem. Wiatr w porywach do 80 km/h. Wieczorem front dotrze do centrum, a w nocy z wtorku na środę do wschodniej części kraju. W dzień ciepło, z temperaturą maksymalną od 21°C na wschodzie do 24°C na zachodzie Polski. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków południowych.

W środę pochmurno z opadami deszczu na zachodzie i burzami na wschodzie kraju. Na Przedgórzu Sudeckim oraz w Sudetach miejscami opady deszczu będą dość intensywne. W trakcie burz porywisty wiatr i lokalnie grad. Temperatura od około 20°C na zachodzie do 23°C na wschodzie, jednak w strefie silniejszych opadów, nad morzem oraz w górach już chłodniej – około 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, jedynie podczas burz w porywach do około 80 km/h.

W czwartek i piątek pochmurno z większymi przejaśnieniami na południowym wschodzie kraju. Przelotne opady deszczu, dość silny i porywisty wiatr. Nad morzem porywy mogą dochodzić do 70 km/h. Temperatura maksymalna od 17°C do 20°C, jedynie na Podkarpaciu nieco cieplej do 22°C. W nocy temperatura od 6°C do 10°C.

Sobota i niedziela z umiarkowanym i dużym zachmurzeniem. Przelotne opady deszczu, a na północy kraju również burze. Chłodno – w dzień od 14°C do 17°C, a w nocy od 4°C do 8°C. Wiatr umiarkowany, porywisty. Na północy kraju podczas burz możliwe porywy wiatru do 60 km/h.