Przejdź do treści

17.01.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 3 tydzień roku (17-23.01.2022 r.)

Początek tygodnia zapowiada się pod znakiem pogody pochmurnej i wietrznej, ale jeszcze ciepłej. W poniedziałek, po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, zacznie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego i będzie padać deszcz ze śniegiem i śnieg. W kolejnych dniach utrzymywać się będzie aura zimowa z okresowymi opadami śniegu i ujemną, szczególnie na południu kraju, temperaturą w nocy.

W poniedziałek zachmurzenie duże z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu przechodzącymi w deszcz. W Karpatach grubość pokrywy śnieżnej może wzrosnąć o 10 cm do 15 cm, na wschodzie i w Sudetach o około 5 cm. Jeszcze ciepło, temperatura od 0°C do 6°C. Wiatr będzie silny i porywisty; nad morzem porywy wiatru do 110 km/h, na północy i w centrum kraju do 100 km/h i na pozostałym obszarze do 90 km/h. Wiatr powodował będzie, szczególnie w górach, zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek na wschodzie pochmurnie ze słabymi opadami śniegu. Na zachodzie większe przejaśnienia i bez opadów, co zawdzięczać będziemy obecności wyżu znad Europy zachodniej. Nieco chłodniej, temperatura od -3°C do 4°C. Zachodni i północno-zachodni wiatr osłabnie i tylko na wschodzie kraju będzie jeszcze w porywach do 60 km/h.

W środę bez opadów i większe przejaśnienia. Nad ranem, temperatura  powietrza wyniesie od -4°C do 3°C, tylko w  rejonach podgórskich Karpat może być około -16°C. W ciągu dnia temperatura wzrośnie do 5°C na wybrzeżu, a w rejonach podgórskich do około -3°C. Nad morzem ponownie wzrost prędkości i porywistości wiatru.

Końcówka tygodnia pochmurna, ale z przejaśnieniami, co związane będzie z obecnością nad Polską układu niżowego znad Skandynawii. Okresami opady śniegu, na wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. W nocy temperatura na przeważającym obszarze kraju od -5°C do 0°C; chłodniej w rejonach podgórskich, tam okresami spadek temperatury do -12°C. W ciągu dnia temperatura od -3°C do 4°C, jedynie w rejonach podgórskich około -8°C. Na wybrzeżu utrzymywał się będzie silniejszy zachodni wiatr, który w porywach osiągał będzie do 70 km/h.

W niedzielę większe przejaśnienia i znowu pogoda wyżowa. Miejscami, głównie na południowym wschodzie, słabe opady śniegu. Nad ranem temperatura od -12°C do -1°C, ale w ciągu dnia będzie od -5°C do 4°C. Wiatr osłabnie.