Przejdź do treści

25.07.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 30 tydzień roku (25-31.07.2022)

Ostatni tydzień lipca zapowiada się ciepły, lecz ze zmienną pogodą. Słoneczne chwile przeplatać się będą z pochmurnym niebem dającym przelotne opady deszczu, a w wielu miejscach burze oraz grad.

Poniedziałek – początek tygodnia rozpocznie się słoneczną pogodą. Jedynie na północnym zachodzie kraju w godzinach popołudniowych niebo przykryją chmury. Temperatura maksymalna wyniesie od 24°C-26°C na północnym wschodzie, miejscami nad morzem oraz na Podhalu, około 30°C w centrum i na południu do 32°C, 34°C na zachodzie. Wiatr na wschodzie będzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na Pomorzu po południu w porywach do 55 km/h, z kierunków południowych.

W nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek od zachodu kraju przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, który przyniesie przelotne opady deszczu i burze, miejscami grad. Najgroźniejszych zjawisk należy się spodziewać w ciągu dnia we wschodniej, centralnej i południowej części kraju. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu do około 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Najwyższa temperatura prognozowana jest we wschodniej części kraju, gdzie front i ochłodzenie dotrą najpóźniej – na krańcach wschodnich Lubelszczyzny i Podkarpacia temperatura osiągnie od 30°C do 32°C. Na pozostałym obszarze temperatura maksymalna wyniesie od 26°C do 29°C, chłodniej będzie na Pomorzu i w rejonach podgórskich – od 22°C do 25°C; najchłodniej nad morzem – około 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich, jedynie na wschodzie kraju początkowo z kierunków południowych.

W środę poprawa pogody i choć w wielu miejscach spadnie jeszcze przelotny deszcz to nie zabraknie też dłuższych okresów ze słońcem. Temperatura maksymalna od 20°C, 23°C na północy, około 25°C na zachodzie i w centrum do 28°C, 30°C na Podkarpaciu; chłodniej nad morzem – około 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i północno-zachodni.

Czwartek w przeważającej części kraju pogodny, jedynie na północy okresami zachmurzenie wzrośnie do dużego i miejscami wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 22°C do 25°C, cieplej na południu, około 27°C, a na Podkarpaciu do 30°C; chłodniej nad morzem, około 18°C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, północno-zachodni i północny.

Piątek na wschodzie i północy kraju z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, na południu i zachodzie zachmurzenie wzrośnie do dużego i wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 23°C, 25°C na północnym wschodzie, około 27°C w centrum do około 30°C na południu i zachodzie; nad morzem miejscami około 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

Sobota zapowiada się bardziej opadowa. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane i duże, za wyjątkiem Pomorza wystąpią przelotne opady deszczu, miejscami burze oraz grad. Temperatura maksymalna wyniesie od 25°C do 30°C, jedynie nad morzem, na Podhalu oraz na Mazowszu i Lubelszczyźnie około 23°C. Wiatr będzie słaby, miejscami umiarkowany, na północy kraju z kierunków wschodnich, na południu z kierunków zachodnich, w czasie burz w porywach do 70 km/h.

Niedziela ciepła, a miejscami nawet upalna. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane, jedynie na wschodzie kraju okresami będzie ono duże i tam wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 27°C do 31°C, jedynie na Podlasiu około 24°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.