Przejdź do treści

19.09.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 38 tydzień roku (19-25.09.2022)

Na początku tygodnia pogodę w Polsce nadal kształtował będzie układ niskiego ciśnienia sprowadzający do kraju chłodne i wilgotne powietrze z północy. W związku z czym przeważać będzie zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, wysoko w górach śnieg, lokalnie występować będą również burze. Przejściowo poprawa pogody postępować będzie w drugiej części tygodnia wraz z przemieszczaniem się wyżu, wtedy pojawi się więcej przejaśnień, opady na przeważającym obszarze kraju zanikną, ale noce i poranki będą mgliste. W niedzielę najcieplej.   

W poniedziałek i wtorek zachmurzenie będzie duże, ale miejscami pojawią się większe przejaśnienia. Występować będą przelotne opady deszczu i lokalne burze (szczególnie na wybrzeżu). Wysoko w górach również śnieg. Chłodno, temperatura maksymalna od 12°C do 16°C, w obszarach górskich jeszcze chłodniej od 7°C do 11°C. W nocy temperatura będzie spadać do 5-9°C, a w obszarach górskich Karpat nawet do 2°C. Noce najcieplejsze będą na wybrzeżu około 10-11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, na północy kraju i w czasie burz porywy mogą osiągać 65 km/h, północno-zachodni i zachodni.

W środę i czwartek pojawi się więcej przejaśnień, ale nadal miejscami występować będą przelotne opady deszczu, a wysoko w górach śniegu. Noce i poranki miejscami mgliste. Chłodno, temperatura maksymalna nie przekroczy 14-17°C, a w obszarach górskich Karpat jeszcze chłodniej około 10°C. Noce z temperaturą minimalna od 5°C do 9°C, jedynie wybrzeże cieplejsze 10-12°C. W dolinach i kotlinach karpackich najchłodniej około 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

W piątek i sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Słabe przelotne opady deszczu możliwe już tylko w piątek na wschodzie  kraju, w rejonie Zatoki Gdańskiej i w Karpatach. Noce i poranki miejscami mgliste. Temperatura maksymalna od 13°C do 17°C, nieco chłodniej w obszarach górskich Karpat około 10°C. W nocy temperatura minimalna od 5°C do 10°C, w kotlinach i dolinach karpackich najchłodniej, tam spadek miejscami do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

W niedzielę dużo słońca, zwłaszcza na zachodzie  kraju. Temperatura maksymalna od 15°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni i zachodni.