Przejdź do treści

20.09.2021

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 38 tydzień roku (od 20 do 26.09.2021 r.)

W nadchodzącym tygodniu należy spodziewać się pogody typowo jesiennej. Na początku tygodnia nadal będziemy w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego, napływającym z północnego wschodu – napływ zimnego powietrza szczególnie będzie odczuwalny we wschodniej połowie kraju. Od środy nad Polskę będzie napływać nieco cieplejsze powietrze polarne morskie z zachodu.

W pierwszej połowie tygodnia pogoda będzie dosyć stabilna za sprawą układu wyżowego, rozciągającego się od Atlantyku aż po północną Rosję i obejmującego swym zasięgiem nasz kraj. Jedynie w poniedziałek wschodnia połowa kraju pozostanie jeszcze pod wpływem niżu znad Białorusi. Od czwartku więcej dynamiki w atmosferze nad Polską – przejściowo dostaniemy się pod wpływ głębokiego niżu znad Europy Północnej.

W poniedziałek zachmurzenie na ogół duże z większymi przejaśnieniami, tylko na krańcach wschodnich kraju zachmurzenie całkowite. Na wschodzie i południowym wschodzie okresami słabe opady deszczu. Na wybrzeżu, na Pomorzu Zachodnim i w Kotlinie Jeleniogórskiej miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura w dzień wyniesie od 6°C na Suwalszczyźnie, 12°C , 13°C w centrum,  do 16°C na Pomorzu Zachodnim, w miejscowościach podgórskich Karpat około 8°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie oraz w górach okresami porywisty, z kierunków północnych.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na wybrzeżu i Pomorzu Zachodnim miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura w dzień od 8°C na Suwalszczyźnie, około 13°C w centrum, do 16°C na zachodzie kraju, w rejonach podgórskich Karpat około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach porywisty, północno-zachodni.

W środę zachmurzenie przeważnie duże. Miejscami, głównie na północy i południowym wschodzie kraju, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C, 14°C na wschodzie i południu do  15°C, 17°C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

W czwartek, w piątek i w sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami.  Przelotne opady deszczu, głównie na północy i wschodzie kraju. Temperatura maksymalna od około 14°C na wschodzie do około 17°C na zachodzie. Silniejszy wiatr – umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. W piątek na wybrzeżu porywy wiatru mogą dochodzić
do 90 km/h.

W niedzielę na ogół pogodnie z temperaturą od 16°C na wschodzie do 20°C na zachodzie. Wiatr na ogół słaby, z kierunków południowych.