Przejdź do treści

27.09.2021

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 39 tydzień roku (od 27.09 do 03.10.2021 r.)

W tym tygodniu dalszy ciąg jesiennej pogody. Spodziewamy się dosyć dużo słońca i przyjemnych temperatur w ciągu dnia, jeszcze bez przymrozków w nocy. Utrzyma się podział na chłodniejszy północny wschód (tutaj około 14°C, 16°C) i zdecydowanie cieplejszy południowy zachód kraju (początkowo nawet 23°C, 20°C). Powietrze będzie napływało z południowego wschodu i południa, przejściowo z zachodu.

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko rano w rejonach podgórskich przeważnie duże. Początkowo gdzieniegdzie mgły, zwłaszcza w dolinach górskich. Po południu więcej chmur i słaby deszcz pojawi się na krańcach południowo-zachodnich oraz na południu Górnego Śląska i Małopolski, a na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach możliwe lokalne burz. Temperatura maksymalna od 15°C na północnym wschodzie, około 19°C w centrum do 23°C na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz porywy do 55 km/h.

We wtorek na wschodzie, południu i w centrum kraju słonecznie. Od Pomorza po Kujawy i Warmię oraz na zachodzie Polski pochmurno, okresami opady deszczu, na północnym zachodzie możliwe słabe burze. Od 14°C na północnym wschodzie i w dolinach karpackich do 18°C w centrum kraju i 20°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, na zachodzie skręcający na północno-zachodni i północny.

W środę więcej chmur na zachodzie i południu, i tam opady deszczu. Nadal pogodnie na wschodzie i w centrum kraju. Po południu temperatura od 14°C na północnym wschodzie do 20°C na południowym zachodzie.

W czwartek deszczowe chmury powędrują na wschód, a na zachodzie powinno być więcej słońca. Napłynie chłodniejsze powietrze z znad Atlantyku i w najcieplejszej porze dnia już tylko od 12°C do 15°C.

W piątek i w sobotę zacznie znów napływać cieplejsze powietrze z południa, będzie więcej słońca i prawie bez deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C, 16°C na północnym wschodzie do 18°C, 20°C, lokalnie 22°C na południowym zachodzie i zachodzie. Pod koniec tygodnia wzrośnie prędkość wiatru, zwłaszcza na zachodzie Polski i w rejonach podgórskich, porywy mogą osiągać 60 km/h.

W niedzielę na ogół pogodnie, tylko na północnym zachodzie możliwy deszcz, temperatura bez większych zmian.