Przejdź do treści

24.01.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 4 tydzień roku (24-30.01.2022 r.)

Początek tygodnia będzie zróżnicowany pogodowo. Na wschodzie kraju czeka nas zimowa aura ze słabymi opadami śniegu oraz znacznymi spadkami temperatury w nocy. Podczas rozpogodzeń, w rejonach podgórskich Karpat, temperatura może spaść do -20°C. Z kolei zachodnia Polska będzie pod warstwą grubych chmur, z których padać będzie głównie deszcz lub mżawka. Opady będą również marznące i powodujące gołoledź. Będzie cieplej – wartość temperatury powietrza zarówno w nocy, jak i w dzień będzie powyżej 0°C. Od środy do końca tygodnia bardziej pochmurnie z opadami deszczu i śniegu, na wschodzie nocami z temperaturą nieco poniżej i w trakcie dnia nieco powyżej 0°C. Na zachodzie cały czas temperatura będzie dodatnia.

W poniedziałek na południowym wschodzie pogodnie i bez opadów, na pozostałym obszarze pochmurnie z opadami śniegu przechodzącymi w deszcz ze śniegiem oraz na zachodzie w deszcz lub mżawkę, gdzieniegdzie marznące i powodujące gołoledź. Temperatura  na wschodzie od -6°C do 0°C, a na zachodzie od 1°C do 6°C.  

Noc z poniedziałku na wtorek na wschodzie kraju mroźna, temperatura na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie spadnie do -15°C, a w rejonach podgórskich Bieszczad do -20°C. Na zachodzie temperatura wyniesie od 0°C do 3°C. Ta duża różnica temperatury spowodowana będzie pozostawaniem na wschodzie zimnej masy powietrza pochodzenia arktycznego i napływem na zachód cieplejszej masy polarnej morskiej, po przejściu zatoki niżowej z ciepłym frontem atmosferycznym.

We wtorek w całym kraju będzie pochmurnie z opadami śniegu na wschodzie i deszczu na zachodzie, lokalnie na południowym wschodzie także marznącego i powodującego gołoledź. W Karpatach opady śniegu i tam grubość pokrywy śnieżnej może wzrosnąć o około 10 cm. Prawie w całym kraju temperatura w ciągu dnia będzie powyżej 0°C. Wzrośnie prędkość i porywistość północno-zachodniego wiatru.

Od środy do końca tygodnia Polska znajdzie się na skraju niżu, którego ośrodek przemieszczał się będzie znad Morza Północnego nad Litwę. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i na wschodzie z opadami śniegu, a na pozostałym obszarze  głównie z opadami deszczu lub deszczu ze śniegiem. W dalszym ciągu utrzyma się podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód. Temperatura w nocy na wschodzie wyniesie od -8°C do 0°C, zaś na zachodzie od -1°C do 4°C; z kolei w dzień będzie odpowiednio od -2°C do 3°C oraz od 2°C do 7°C. Wzrośnie prędkość wiatru oraz jego porywistość; na wybrzeżu wiatr będzie okresami dość silny oraz silny i w porywach osiągać może do 75 km/h.