Przejdź do treści

22.11.2021

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 47 tydzień roku (22-28.11-2021 r.)

Arktyczny chłód będzie docierać do naszego kraju w tym tygodniu. W górach spadnie śnieg. W rejonach podgórskich i na północy kraju przejściowo może również pojawić się aura typowo zimowa. Miejscami popada mokry śnieg lub śnieg z deszczem. Noce będą chłodne, miejscami z lekkim mrozem do około -3°C.  

Zimno z okolic Grenlandii dość szybko, bo już nad ranem we wtorek, zacznie być wypierane przez cieplejsze powietrze polarne morskie. Jak to zwykle bywa w sytuacjach wymiany mas powietrza nad naszym krajem, można spodziewać się niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Tym razem na północy kraju mogą lokalnie wystąpić marznące opady deszczu powodujące gołoledź.  

W poniedziałek będzie pochmurno z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie w południowej połowie kraju i na wybrzeżu, wystąpią przelotne opady deszczu. Na północy oraz w obszarach podgórskich możliwe okresami opady deszczu ze śniegiem, a w górach przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od 2°C na północnym wschodzie do 7°C na południowym zachodzie i południu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

W kolejnych dniach tygodnia przewaga pogody pochmurnej z okresowymi większymi przejaśnieniami.

We wtorek na północy i w centrum słaby deszcz, a na północnym wschodzie przelotny śnieg i śnieg z deszczem. W środę słaby deszcz tylko na wybrzeżu. Czwartek w całym kraju przejściowo bez opadów. W piątek miejscami deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. W sobotę deszcz tylko nad morzem.

Temperatura powietrza w nadchodzącym tygodniu nie przekroczy 10°C. Najcieplej w całym kraju może być w połowie tygodnia. W środę rano temperatura na przeważającym obszarze wyniesie od 0°C do 5°C, lekki mróz jedynie na Podhalu. W trakcie dnia termometry wskażą od 4°C na Suwalszczyźnie do 10°C nad morzem.

Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i południowych.  

Niedziela zapowiada się pochmurno z opadami śniegu, śniegu z deszczem i deszczu oraz porywistym wiatrem.