Przejdź do treści

05.12.2022

IMGW-PIB: Prognoza synoptyczna na 49 tydzień roku (05.12-11.12.2022)

Początek tygodnia przyniesie pochmurne dni z opadami głównie deszczu i deszczu ze śniegiem. Na północy kraju nadal mogą pojawiać się opady marznące. Od czwartku prognozujemy mniej opadów i więcej słońca. W nadchodzącym tygodniu nie prognozujemy gwałtownych zmian w pogodzie.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na południu i południowym zachodzie. Na północy i północnym wschodzie opady śniegu i deszczu ze śniegiem przechodzące w opady deszczu, lokalnie opady deszczu marznącego powodującego gołoledź. Poza tym słabe opady deszczu. Rano będą gdzieniegdzie utrzymywać się mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od -2°C na Suwalszczyźnie do 3°C w centrum i 8°C na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, na południowym wschodzie okresami porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

We wtorek zachmurzenie na ogół duże. Opady deszczu, przechodzące od północnego zachodu w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Początkowo na północnym wschodzie możliwy marznący deszcz, powodujący gołoledź. Rano lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. W górach opady śniegu, możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm w Tatrach i w Sudetach. Temperatura maksymalna od 1°C na Suwalszczyźnie i Pomorzu do 5°C miejscami na południu i nad morzem. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych.
Noce z lekkim mrozem na północy kraju i lekko dodatnią temperaturą na południu.

W środę nadal dużo chmur, opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1°C na północy do 4°C w pasie od Śląska po Podkarpacie i na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, porywisty, południowo-zachodni.

W czwartek i piątek mniej chmur i mniej opadów, zwłaszcza na zachodzie Polski. Chłodniej na północy, około 1°C, cieplej na południu kraju, do 5°C. Noce z niewielkim mrozem, tylko na Suwalszczyźnie i w dolinach górskich około -5°C.

W sobotę więcej opadów, na zachodzie i południu głównie śniegu, na wschodzie deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C na południowym zachodzie do 4°C nad morzem i 7°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

W niedzielę jest nadzieja na więcej słońca,  jedynie nad morzem i na Podkarpaciu przelotny śnieg. Niestety może być nieco chłodniej, w nocy mroźno, do -7°C, w dzień od -2°C  do 1°C.